Iako je Airbnb objavio neto gubitak od 500 milijuna dolara u svom četvrtom tromjesečju 2023., prošla je godina bila uspješna priča za platformu za kratkoročni najam, koja je povećala svoj godišnji prihod na otprilike 10 milijardi dolara, a neto prihod na 4,8 milijardi dolara. Ipak, hotelijerstvo je i dalje daleko važnije od prihoda ostvarenih u sektoru putovanja i turizma.
Kao što pokazuje naš grafikon temeljen na podacima Statista Mobility Market Insights, hotelski smještaj ima veći udio u prihodu u svakom od osam gospodarstava za koja se predviđa da će generirati najviše prihoda s krstarenjima, paket aranžmanima, kampiranjem, hotelima i iznajmljivanjem za odmor. Italija je imala najveći udio u najmu za odmor, koji uključuje kuće za odmor i kratkoročni najam, u ukupnim tržišnim prihodima s gotovo 16 posto. Odnos između Airbnba i te južnoeuropske nacije posebno je napet. U studenom su talijanske vlasti zaplijenile 780 milijuna eura s internetske platforme zbog sumnje u utaju poreza. Slučaj je nagoden u prosincu tako što je Airbnb pristao platiti 576 milijuna eura bez priznavanja izravne odgovornosti.
Industrija turizma i putovanja u Sjedinjenim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu i Japanu nastavit će se snažno oslanjati na hotelske rezervacije u 2024. prema analitičarima Statista, s između 54 i 62 posto odgovarajućeg ukupnog tržišnog prihoda koji osigurava ovaj segment. Njemačka ima jedan od najnižih kombiniranih udjela prihoda od hotela i smještaja za odmor, što se može pripisati sklonosti stanovnika zemlje prema paket aranžmanima.
Sve u svemu, analitičari predviđaju da će prihod u svim tržišnim segmentima u nadolazećoj godini iznositi 927 milijardi dolara diljem svijeta. Predviđa se da će samo Sjedinjene Države, Kina i Njemačka doprinijeti gotovo polovici ovog prihoda.
Vlade diljem svijeta treća su najčešća meta napada državnih aktera, zbog čega je kibernetička sigurnost postala glavni prioritet. Kada bi kibernetički kriminal bio gospodarstvo, bio bi globalno rangiran kao treće gospodarstvo svijeta, s troškovima za koje se procjenjuje da bi do kraja 2025. mogli doseći 9,5 bilijuna dolara godišnje.
Američki predsjednik Donald Trump je ispunio svoje obećanje koje je dao u predizbornoj kampanji kada postane predsjednik što je jučer i postao i potpisao čak 200 izvršnih uredbi među kojima su TikTok i AI. U kampanji je Trump najavio da će poništiti izvršnu uredbu bivšeg predsjednika Bidena iz 2023. o AI sigurnost. Bidenova naredba postavila je sigurnosne standarde za korištenje umjetne inteligencije u saveznoj vladi.