WebKit, podsustav za obradu i prikazivanje sadržaja internetskih stranica u sklopu popularnih internetskih preglednika kao što su Chrome i Safari, uskoro će dobiti "brata blizanca" pod nazivom Blink.
Riječ je o Googleovoj inicijativi da postojeći računalni kod WebKita preradi te ga učini znatno efikasnijim, jednostavnijim i bržim te prilagođenijim današnjim osobnim računalima, pametnim mobilnim telefonima i tabletima.
Do sada se takav potez nije mogao napraviti budući da je kod WebKita otvoren te ga kao takvog koriste i nadograđuju brojne tvrtke i organizacije, a što onemogućuje uvođenje nekih temeljnih promjena u njegovo funkcioniranje.
Odvajanje jednog koda u dvije zasebne inačice (tzv. forking) je uobičajena praksa u zajednici programera koji razvijaju otvorene sustave. Takvim potezom se upravo omogućuje da se na postojećoj bazi softvera ispitaju i uvedu značajne promjene, ali bez straha da se to negativno odrazi na aplikacije koje ovise o trenutačnoj inačici.
Ukoliko se uvidi da je vrijednost promjena značajna i da koriste izvornom projektu, često se dogodi da takva "softverska braća" u budućnosti iznova postanu jedinstveni sustav. I sam WebKit je nastao na takav način, Appleovom preradom KHTML podsustava za obradu i prikazivanje internetskih sadržaja u sklopu KDE korisničkog sučelja koje se koristi u pojedinim distribucijama Linux operacijskog sustava.
Trenutačno na razvoju WebKita radi najviše Googleovih i Appleovih inženjera (95 iz Googlea i 59 iz Applea), dok ostale tvrtke, poput BlackBerryja, Intela, Nokie, Samsunga, Adobea i Netflixa, ulažu i doprinose znatno manje. Samim time još treba vidjeti kako će se Googleov "odlazak" i rad na Blinku odraziti na WebKit, budući da je za očekivati da će većinu svojeg vremena i resursa ulagati u vlastiti projekt.
Uglavnom, korisnici će uskoro i osobno moći provjeriti da li ubrzanja koja s Blinkom planira Google "drže vodu", budući da će nadolazeće inačice popularnog Chrome internetskog preglednika uskoro prijeći na Blink.
Google Chrome, unatoč svim regulatornim turbulencijama oko njega, ostaje neprikosnoven s nevjerojatnih 65,02 posto tržišnog udjela, koji se u travnju 2025. smanjio za 0,62 postotna boda.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.