Pred vama je prva ICTbusiness TV emisija koja je nastala u vrijeme korona virusa, pa je samim time i malo drugačija. Trebala je to biti inače druga TV emisija s MWC 2020 iz Barcelone s najvećeg svjetskog sajma telekom industrije koje je trebao biti održan krajem veljače. kada su i prvi boljeli se pojavili u Španjolskoj. A sada je Španjolska jedno od najvećih žarišta u Europi.
Sigurno je da u ovoj situaciji se moramo prilagoditi, ali i dalje vam donositi nove i zanimljive teme. Ovo je prva emisija izašla pod #ostanidoma zbog korone, a sigurno je da će mnogo drugačija uz #ostanidoma biti ona sljedeća na kojoj već radimo.
U ovoj emisiji donosimo veliki razgovor s Hrvojem Balenom iz Algebre koja je jedna od prvi visokoškolskih ustanova koja je prije dosta godina imala mogućnost online nastave. Naravno u vrijeme korone to je još dodatno prilagođeno, poboljšano i virtualne učionice su postale stvarnost. Nije to samo tako za one na fakultetima nego i u osnovnoj i srednjoj školi, a upravo je jedan od suosnivača Algebre Hrvoje Balen odličan sugovornik jer je Algebra sudjelovala i u izradi online sadržaja za projekt e-Škole.
U drugom dijelu emisije donosimo razgovor o umjetnoj inteligenciji i jednoj od tvrtki iz Hrvatske koja se odlučila baviti upravo time. Davor Runje govori upravo o snazi AI-a, a sada se pokazuje kako će i AI igrati ključnu ulogu u otkrivanju cjepiva za bolest COVID-19 odnosno virus SARS CoV-2 koji je sedmi iz porodice sličnih virusa koji izazivaju respiratorna oboljenja.
Za kraj emisije nekoliko savjeta za rad od kuće, kako ga posložiti, što napraviti.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.