U ovoj emisiji donosimo vam reportaže o uspjesima na svjetskom tržištu Photomatha i Mirea, dvaju domaćih rješenja koja su iznimno popularna u svijetu i koja donose nova rješenja kada je riječ o izračunu matematičkih zadataka, odnosno novosti u svijetu GPS navigacije.
PhotoMath nastao je kao nastavak ideje PhotoPay odnosno „slikaj i plati“ koji dolaze iz tvrtke čiji je osnivač Damir Sabol, na poduzetničko-gospodarskoj sceni poznat kao osnivač Iskona kojeg je na kraju prodao Hrvatskom Telekomu.
Još jedan uspješan projekt dolazi iz Hrvatske i to iz tvrtke Mireo koja se već godinama bavi proizvodnjom navigacijskog softvera i nakon vrlo uspješnog Mireo Don't Panic stiže Mireo Genius Maps koji je pobijedio i Google u konkurenciji za dobivanje poslova na Bliskom Istoku. Tako je Mireo iPhone i Android navigacije isporučio za Dubai, Rijad i Dammam.
Osim ovih reportaža u 17. po redu ICTbusiness TV emisiji donosimo i reportažu s rovinjske konferencije Hrvatske udruge Oracle korisnika gdje smo razgovarali s Leom Mršićem suosnivačem tvrtke IN2Data nove članice In2 Grupe koja će se baviti svim izazovima, rješenjima i implementacijom Big Data analitike. On je govorio o sve većoj važnosti churn managmenta, te knjizi koju su nedavno izdali baš na tu temu.
I za kraj tu je, nakon što je početkom lipnja otvoren, priča o podatkovnom centru Hrvatskog telekoma u koji je uloženo 62,5 milijuna kuna.
Telekom operateri suočavaju se s brojnim izazovima u eri ubrzanih tehnoloških ulaganja. Ulaganja u optičku infrastrukturu postaju sve skuplja, osobito u ruralnim i slabije naseljenim područjima. Paralelno s time, očekivanja korisnika rastu, a konkurencija neprestano pritišće cijenama i uslugama. Implementacija 5G i 5.5G mreža zahtijeva značajne resurse, kako tehničke, tako i regulatorne.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.