Pitanje monetizacije tih ulaganja ostaje neriješeno jer korisnici još uvijek ne vide jasan razlog za prelazak na 5G. O čemu smo razgovarali s Natašom Malić, direktoricom Sektora za planiranje i inženjering pristupnih mreža HT-a. Istodobno, RCS komunikacija doživljava rast kao modernija alternativa SMS-u, ali njeno prihvaćanje još uvijek varira među operaterima i proizvođačima uređaja.
Telekom operateri suočavaju se s brojnim izazovima u eri ubrzanih tehnoloških ulaganja. Ulaganja u optičku infrastrukturu postaju sve skuplja, osobito u ruralnim i slabije naseljenim područjima. Paralelno s time, očekivanja korisnika rastu, a konkurencija neprestano pritišće cijenama i uslugama. Implementacija 5G i 5.5G mreža zahtijeva značajne resurse, kako tehničke, tako i regulatorne. Pritom je razvoj standalone (SA) 5G mreže posebno zahtjevan jer traži potpuni odmak od postojećih 4G sustava. O tome razgovaramo s ključnim ženama domaćeg i međunarodnog tržišta i to Danijelom Bistrički Morović glavnom tehničlkom direktoricom (CTO) Telemach Hrvatska.
Pitanje monetizacije tih ulaganja ostaje neriješeno jer korisnici još uvijek ne vide jasan razlog za prelazak na 5G. O čemu smo razgovarali s Natašom Malić, direktoricom Sektora za planiranje i inženjering pristupnih mreža HT-a. Istodobno, RCS komunikacija doživljava rast kao modernija alternativa SMS-u, ali njeno prihvaćanje još uvijek varira među operaterima i proizvođačima uređaja. Zbog toga je interoperabilnost ograničena, što koči masovno usvajanje. Suradnja među telekomima postaje ključna, kako u dijeljenju mrežne infrastrukture, tako i u zajedničkom nastupu prema OTT igračima. No, poslovna rivalstva i regulatorni okviri često usporavaju takve inicijative. O tome kako Infobip radi na tome tržištu smo razgovarali s Viktorijom Radman, direktoricom telekom poslovanja u Infobipu.
U svemu tme na tržištu telekomi i surađuju iako su možda na prvu konkurenti, o čemu nam govori Selma Avdagić Tišljar, General Manager Freemove Alliance koji okuplja Orange, TIM, DT grupu i Teliu.
U pozadini svih ovih izazova pojavljuje se još jedan sloj kompleksnosti – kvantno računarstvo. Njegov potencijal da radikalno promijeni načine obrade podataka predstavlja prijetnju postojećim sigurnosnim standardima. Telekom operateri moraju već sada razmišljati o kvantnoj sigurnosti i postkvantnoj enkripciji. Integracija kvantne kriptografije u mrežne sustave zahtijeva nove protokole i dodatna ulaganja. U tom kontekstu, pojavljuje se potreba za edukacijom kadrova i partnerstvom s akademskom zajednicom.
Mnoge tvrtke još nisu spremne za taj kvantni zaokret, što stvara dodatni strateški pritisak. Uz sve to, održivost ulaganja postaje ključno pitanje – kako izbalansirati prihod, potrošnju i tehnološki napredak? Također, sve češće se raspravlja o ulozi države u sufinanciranju strateških mrežnih projekata. Telekom operateri moraju djelovati agilno, a istovremeno dugoročno promišljeno. Uspjeh u ovom složenom okruženju ovisit će o sposobnosti integracije inovacija, partnerstva i pametnog upravljanja resursima. O tome priča Lory Thorpe, Quantum Safe Indistry Lead, IBM-a.
Telekom operateri suočavaju se s brojnim izazovima u eri ubrzanih tehnoloških ulaganja. Ulaganja u optičku infrastrukturu postaju sve skuplja, osobito u ruralnim i slabije naseljenim područjima. Paralelno s time, očekivanja korisnika rastu, a konkurencija neprestano pritišće cijenama i uslugama. Implementacija 5G i 5.5G mreža zahtijeva značajne resurse, kako tehničke, tako i regulatorne.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.