U novoj ICTbusiness TV emisji donosimo kombinaciju uspješnosti kroz 30 godina poslovanja, umjetne inteligencije kao paradigme poslovanja u modernom okruženju, developerskog iskustva i startupova, zaštite osobnih podataka, sporta kao inspiracije za tehnologiju.
Na početku emisije o Infobip Shit konferenciji za developere, ali i startupovima i kako im pomoći razgovarali smo s Nikolom Pavešićem, direktorom u Infobipu za developersko iskustvo i startupove.
O uspjehu Sofascora i tome kako je njihova aplikacija skinuta je više od 50 milijuna puta, što ih svrstava u sam vrh postojećih 3.5 milijuna aplikacija u Google Play Storeu razgovarali smo s Ivanom Bešlićem, suosnivačem Sofascora.
Proslava 30 godina poslovanja za svaku tvrtku u Hrvatskoj iznimno je važna, a kada se to uspije u IT-u koji se u tim godinama promijenio barem 100 puta uspjeh je još veći, a o tome govori Nikola Dujmović, suosnivač i predsjednik Uprave Spana. Kompanija se u jednom trenutku prodala, pa su je osnivači otkupili natrag, a i izašla je na burzu i u mešđuvremenu postala jedan od najvećih izvoznika u IT-u. Inače, poslovni prihodi Span Grupe u devet mjeseci 2023. iznosili su 105,1 milijun eura, što predstavlja rast od 22 posto u odnosu na isto razdoblje lani. EBITDA prije jednokratnih stavki smanjena je za šest posto i iznosi 6,9 milijuna eura. EBITDA nakon jednokratnih stavki manja je u odnosu na isto razdoblje 2022. za 23 posto i iznosi 5,5 milijuna eura. Span Grupa ostvarila je neto dobit od 2,6 milijuna eura, što je 50 posto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
I za kraj o zaštiti podataka, korištenju umjetne inteligencije govori Dražen Oreščanin iz Legit Softwarea.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.