U digitalnom dobu, cyber napada je sve više, porast je broja incidenata, samo lani je u svijetu bilo preko 3 tisuće velikih incidenata. Porastao je i broj ransomware napada koji sa sobom donose i značajnije financijske posljedice. U prosjeku je potrebno 270 dana da se napad otkrije – od trenutka provale u sustav do njegove detekcije, a za smanjenje svih tih rizika potrebna su puno veća ulaganja u kibernetičku sigurnost.
Zakon o kibernetičkoj sigurnosti Sabor je već donio, a stupit će na snagu najkasnije do sredine veljače, a usklađenje s NIS2 direktivom kreće na godinu nakon što se dogodi Obavijest o kategorizaciji.
Direktiva NIS2 ima za cilj postizanje visoke zajedničke razine kibernetičke sigurnosti diljem Unije proširujući polje primjene u odnosu na prethodnu NIS direktivu. To znači da mnoga trgovačka društva i organizacije koje nisu bila obuhvaćena prijašnjim zakonom sada moraju ozbiljno razmišljati o unapređenju vlastite kibernetičke sigurnosti.
Upravo smo stoga u ovoj emisji razgovarali s Oren Elimelech, Co-Founder & CEO - CyberTeam360 izraelskim sigurnosnim stručnjakom koji govori iz dugogodišnjeg iskustva na što sve treba paziti kada se govori o kibernetičkoj sigurnosti.
O tome kako prevenirati prijevare na internetu, govori Eward Driehuis, VP of Fraud Engineering – ThreatFabric, a tu je i razgovor s Davidom Capezzom zaduženim u tvrtki Visa za upravljanje rizicima vezanim uz korištenjem kartica u multichannel okruženju.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.