U digitalnom dobu, cyber napada je sve više, porast je broja incidenata, samo lani je u svijetu bilo preko 3 tisuće velikih incidenata. Porastao je i broj ransomware napada koji sa sobom donose i značajnije financijske posljedice. U prosjeku je potrebno 270 dana da se napad otkrije – od trenutka provale u sustav do njegove detekcije, a za smanjenje svih tih rizika potrebna su puno veća ulaganja u kibernetičku sigurnost.
Zakon o kibernetičkoj sigurnosti Sabor je već donio, a stupit će na snagu najkasnije do sredine veljače, a usklađenje s NIS2 direktivom kreće na godinu nakon što se dogodi Obavijest o kategorizaciji.
Direktiva NIS2 ima za cilj postizanje visoke zajedničke razine kibernetičke sigurnosti diljem Unije proširujući polje primjene u odnosu na prethodnu NIS direktivu. To znači da mnoga trgovačka društva i organizacije koje nisu bila obuhvaćena prijašnjim zakonom sada moraju ozbiljno razmišljati o unapređenju vlastite kibernetičke sigurnosti.
Upravo smo stoga u ovoj emisji razgovarali s Oren Elimelech, Co-Founder & CEO - CyberTeam360 izraelskim sigurnosnim stručnjakom koji govori iz dugogodišnjeg iskustva na što sve treba paziti kada se govori o kibernetičkoj sigurnosti.
O tome kako prevenirati prijevare na internetu, govori Eward Driehuis, VP of Fraud Engineering – ThreatFabric, a tu je i razgovor s Davidom Capezzom zaduženim u tvrtki Visa za upravljanje rizicima vezanim uz korištenjem kartica u multichannel okruženju.
Samo tijekom prošle godine Microsoft je detektirao više od 600 milijuna kibernetičkih napada koji su svakodnevno ciljali korisnike, uključujući javne entitete i kritičnu infrastrukturu. Nedavno Microsoft Digital Defense izvješće ističe da kibernetički napadi postaju sve sofisticiraniji, naročito kada je riječ o napadima usmjerenima protiv vlada i ključnih sektora poput zdravstva, energetike i financija.
Turneo gostima hotela omogućuje pregled i rezervaciju aktivnosti i transfera putem hotelske web stranice ili aplikacije. Istovremeno, hotelima pruža jedinstvenu platformu na kojoj se upravlja cjelokupnom ponudom hotelskih aktivnosti, kao i aktivnosti vanjskih partnera. To uključuje stvaranje i objavljivanje novih aktivnosti, suradnju s lokalnim pružateljima usluga, kao i pregled i analizu podataka te recenzija gostiju.
Hrvatska se u svijetu data centara pozicionirala kao ključni strateški gateway za pružanje usluga na tržištu jugoistočne Europe. Očekuje se da će u narednim godinama doći do značajnog rasta u izgradnji data centara, s obzirom na to da vodeći pružatelji usluga, OTT medijske platforme i mreže za isporuku sadržaja nastoje proširiti svoju prisutnost i postati decentraliziraniji u ovoj regiji. To će omogućiti korisnicima u Hrvatskoj i širem području, koje obuhvaća više od 60 milijuna stanovnika, poboljšanu latenciju i bolje performanse usluga, smatra direktor Digital Realty Hrvatska Goran Đoreski ujedno i predsjednik Hrvatske udruge data centara (HRDCA).