Završavamo još jednu sezonu ICTbusiness TV-a i to ovog puta reportažom iz novog sortirnog centra Hrvatske pošte. Zapravo je riječ o novom mjestu gdje bi se uskoro mogla preseliti i Uprava Hrvatske pošte nakon što je zgrada u Jurišićevoj ulici u Zagrebu teško stradala u potresu. Sada su privremeno preseljeni u Branimirovu ulicu odnosno zgradu kod Glavnog kolodvora u Zagrebu.
Novi sortirni centar u Velikoj Gorici idealno je mjesto za razvoj sve brže rastućeg paketnog biznisa zbog blizine autoceste, zbog blizine zračne luke. U Veliku Goricu preseljeni su novi strojevi za pisma koji su još u Branimirovoj izgledali zaista impresivno jer su dominirali prostorom, sada uz stroj za sortiranje paketa izgledaju malo ipak maleni. Jer stroj za sortiranje paketa za ista dominira novim prostorom u Velikoj Gorici.
Podsjetimo, Hrvatska pošta je 23. rujna 2019. svečano otvorila Novi sortirni centar (NSC) u Velikoj Gorici čime je obilježen završetak prve faze gradnje tog objekta, koja je dovršena u srpnju 2019. godine.
NSC je najveća investicija u povijesti Hrvatske pošte vrijedna 350 milijuna kuna, od čega je dio financiran sredstvima iz EU fondova. U kompleksu radi više od 1500 radnika (sortirnica, poštanska logistika, paketna logistika, prijevoz i vozni park, IT i podatkovni centar, podrška poslovanju). Visoko regalno skladište ima kapacitet 8000 paletnih mjesta te je ukupne nosivosti 6400 tona.
Sada se kreće i u novu digitalizaciju usluga, okretanju korisniku koji mora biti na prvom mjestu za ICTbusiness TV govori predsjednik Uprave Ivan Čulo i Krešimir Radošević izvršni direktor za digitalnu transformaciju.
O samom stroju za sortiranje paketa govori Mirko Vrdoljak ekspert za poslovnu podršku poštanskom poslovanju. Treba napomenuti kako je kapacitet stroja za automatsku razradu paketa jest 15 000 pošiljaka po satu, mase paketa od 100 grama do 30 kilograma.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.