Nakon posjeta premijera Zorana Milanovića SAD-u s predstavnicima nekoliko ministarstava, ali i domaćih IT tvrtki i sastanaka s predstavnicima veliki IT kompanija Microsofta, IBM-a, Ciscoa i Oracla, evo i prvih konkretnih rezultata - memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i IBM Hrvatska.
Prilikom potpisivanja memoranduma, a u prisustvu premijera Zorana Milanovića, ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar istaknuo je da je današnje potpisivanje Memoranduma o suglasnosti značajan događaj za Hrvatsku jer će omogućiti hrvatskim studentima, kasnije poduzetnicima, da koriste IBM tehnologije s ciljem podizanja globalne konkurentnosti Hrvatske.
Posebno je naglasio da mu je najdraži dio ove akademske IBM-ove inicijative to što će studenti dobiti alate kojima će se služiti tijekom studija i na kojima će moći otvoriti svoju startup tvrtku.
„Izuzetno mi je zadovoljstvo da smo kao lokalni tim u Hrvatskoj, u suradnji s predstavnicima Vlade, prepoznali da postoji potreba i mogućnost da surađujemo bolje i da pokušamo iskustvo i znanje prenijeti što kvalitetnije i brže moguće u Hrvatsku radi ukupno boljeg efekta“, kazao je i naglasio: „Stvari se mijenjaju. Promjena koja nastaje oko nas toliko je brza da se jednostavno moramo prilagoditi ili ispadamo iz utrke“. „Stoga treba krenuti od najveće vrijednosti koju imamo, a to su ljudi“, istaknuo je Damir Zec, poslovni direktor IBM Hrvatska.
Nakon potpisivanja razgovarali smo i s Michael Paierom, IBM-ovim direktorom za jugoistočnu Europu ne samo o važnosti ovog memoranduma koji on smatra nastavkom dobre suradnje, već i prisutnosti IBM-a i stanju na lokalnim tržištima te kako IBM može pomoći tvrtkama na tržištu.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.