Kibernetička sigurnost danas je veliki problem, a mnoe tvrtke tome još uvijek ne pridaju mnogo pažnje. Čak 64 posto tvrtki u svijetu bilo je izloženo najmanje jednom obliku kibernetičkog napada, a 95 posto ovakvih napada uzrokovano je ljudskim faktorom. Ljudi čine jednu od glavnih karika u obrani organizacije od cyber kriminala, stoga je presudno da se na zaposlenike gleda kao na cjelinu i ključno je da sve razine zaposlenika - od IT profesionalaca, menadžmenta do svih ostalih u sustavu budu adekvatno educirani kako bi se točke ranjivosti organizacije smanjile na minimum.
MarketsandMarkets predviđa da će se veličina globalnog tržišta kibernetičke sigurnosti povećati s procijenjene vrijednosti od 173,5 milijardi dolara u 2022. na 266,2 milijarde dolara do 2027., uz zbirnu godišnju stopu rasta (CAGR) od 8,9 posto od 2022. do 2027. Neki čimbenici koji pokreću rast tržišta uključuje povećane ciljane kibernetičke napade na poduzeća koji uzrokuju smetnje u radu, rastuću potražnju za IoT sigurnosnim rješenjima, povećane povrede podataka, rastuću zabrinutost zbog kibernetičkih napada na kritičnu infrastrukturu.
Međutim, očekuje se da će izazovi u implementaciji i implementaciji rješenja kibernetičke sigurnosti i raznolika priroda sofisticiranih kibernetičkih prijetnji ometati rast tržišta. Upravo je to razlog za razgovor sa Zoranom Kežmanom, voditelj Span centra kibernetičke sigurnosti.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.