Rasco su prije 32 godine pokrenula dva prijatelja inženjera Frane Franičević i Darko Paviša u selu Kalinovac kod Đurđevca. Nakon što je propao Bilokalnik u kojem su obojica radila, preuređuju Darkovu garažu i 1990. prijavljuju obrt za servisiranje poljoprivrednih vozila - ono što bi se seljacima pokvarilo na njihovim traktorima, kosilicama oni bi popravljali. O razvoju tvrtke razgovarali smo s direktorom Ivanom Franičevićem.
Radili su i neke rezervne dijelove, a u tim počecima su proizveli berač kamilice za proizvođača duhana iz Pitomače. Njega su čak uspjeli prodati par godina kasnije i na argentinsko tržište.
Rasco danas zapošljava više od 450 radnika, a svojih 80-ak proizvoda plasiraju u 40 zemalja na pet kontinenata. Svoje snježne ralice uspijevaju prodavati Norvežanima, Šveđanima, čak i Kanađanima. Konstantno su u potrazi za novim djelatnicima jer im poslovanje raste iz godine u godinu. U proizvodnji im trebaju zavarivači, bravari, CNC operateri, montažeri i lakireri.
U povijesti kompanije važna je 2012. godina koja je bila važna prekretnica u razvoju trvtke - tada razvijaju MUVO, malo komunalno univerzalno vozilo koje je omogućilo ulazak u novi segment na komunalnom tržištu. MUVO je nosač alata, može primiti nekoliko 10-aka vrsta alata, radi u gradu, u pješačkim zonama. Projekt već uspješno funkcionira 10 godina i proizvedeno je preko 300 vozila. Kupci su im u cijelom svijetu. To je bio vrlo složen projekt i zahvaljujući tim iskustvima su došli do Lynxa, prve kompaktne čistilice koju su 2019 predstavili domaćoj javnosti u dizelskoj verziji, a dvije godine kasnije i u električnoj.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.