Nova ICT na Ti televizijska emisija donosi razgovor s predsjednikom HUP ICT-a, udruge koja unutar Hrvatske udruge poslodavaca okuplja domaće IT i telekom tvrtke Hrvojem Josipom Balenom koji ističe kako je domaće ICT tržište stabilno i nastavlja rast.
Pritom napominje da problemi na svjetskom ICT tržištu, poglavito njegovom IT dijelu će ponajviše pogoditi one tvrtke koje su orijentirane prije svega na američko tržište, manje na europske, ali da domaće tvrtke imaju priliku sudjelovati na velikim projektima koji se financiraju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti iz kojeg Hrvatska vuče velika sredstva za digitalizaciju i digitalnu transformaciju javnog i privatnog sektora.
HUP ICT sljedećeg tjedna, točnije 28. studenog u Zagrebu organizira veliku konferenciju Digitalna (R)evolucija gdje će se pokazati primjena ICT rješenja u svakodnevnom poslovanju. Ovom konferencijom HUP-ICT želi ohrabriti male i srednje kompanije na jače korištenje novih tehnologija jer digitalizacija poslovanja više nije pitanje povećanja konkurentnosti nego opstanka i održivosti na tržištu.
Za ubrzanje digitalizacije ključno je proširiti svijest o nepovratnim promjenama koje se događaju, te smanjiti otpor prema korištenju novih tehnologija, a to se na najbolji mogući način može napraviti tako da se prezentiraju uspješni projekti koji su realizirani u drugim kompanijama, pojašnjava Balen.
Podsjetimo, najvažnije snage ICT sektora svakako je računalno programiranja i srodni dijelovi gospodarstva koji ima prosječni rast izvoza 18 posto u zadnjih pet godina. Ukupni prihod ovog segmenta nastavlja rast i prošle godine 16,9 posto u odnosu na godinu dana ranije. Broj zaposlenih je rastao i to oko 9 posto. Ulaganje u istraživanje i razvoj računalnog segmenta raste 30 posto prosječno u 5 godina, odnosno to je više od jedne četvrtine svih investicija u istraživanje i razvoj.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.