Izgradnja data centara omogućit će korisnicima u Hrvatskoj i širem području, koje obuhvaća više od 60 milijuna stanovnika, poboljšanu latenciju i bolje performanse usluga
Hrvatska se u svijetu data centara pozicionirala kao ključni strateški gateway za pružanje usluga na tržištu jugoistočne Europe. Očekuje se da će u narednim godinama doći do značajnog rasta u izgradnji data centara, s obzirom na to da vodeći pružatelji usluga, OTT medijske platforme i mreže za isporuku sadržaja nastoje proširiti svoju prisutnost i postati decentraliziraniji u ovoj regiji. To će omogućiti korisnicima u Hrvatskoj i širem području, koje obuhvaća više od 60 milijuna stanovnika, poboljšanu latenciju i bolje performanse usluga, smatra direktor Digital Realty Hrvatska Goran Đoreski ujedno i predsjednik Hrvatske udruge data centara (HRDCA).
Oni sami grade dva data centra. Kako ističe Đoreski Digital Realtyjevi data centri na mnogim lokacijama već sada odgovaraju na potrebe koje pred nas postavljaju korisnici, a kako bi u Hrvatskoj spremno dočekali buduće zahtjeve, u 2024. pokrenuli su projekt izgradnje novog data centra na Jankomiru, ZAG2. Gradit će se u etapama i početno je planirano tržištu ponuditi 10 megavata kapaciteta, čime će postati najveći data centar u Hrvatskoj. Ovisno o interesu korisnika, moguće je širenje do ukupnog kapaciteta od 30 megavata, pojašnjava Đoreski i dodaje kako su istovremeno pokrenuli i proširenje našeg postojećeg data centra na Trešnjevci, ZAG1, čiji kapaciteti su uglavnom popunjeni. Proširenje će biti dovršeno prije izgradnje data centra ZAG2, a korisnicima će ponuditi dodatnih 1.600 m2 ICT i tehničkog prostora.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.