Pozitivne i negativne strane korištenja pametnih satova

Pozitivne i negativne strane korištenja pametnih satova

Ručni satovi preobrazili su se od jednostavnih uređaja koji prikazuju vrijeme do ultra-naprednih gadgeta koja stanu na naše zapešće. Primaju obavijesti i pozive, pristupaju aplikacijama, čak i analiziraju naše zdravlje i fizičke aktivnosti.

Pitate se je li pametni sat gadget za vas? Ovisi o tome kako koristite svoj pametni telefon, s kakvim obvezama se svakodnevno suočavate te kakav vam je stil života i želite li ga unaprijediti u nekim segmentima.

U nastavku donosimo sve o pozitivnim i negativnim stranama pametnih satova kako biste otkrili ima li u vašem životu mjesta za ovu nosivu tehnologiju.

Razlozi zašto koristiti pametni sat

U potrazi za najboljom fitnes motivacijom ne tražite dalje od pametnih satova.

Ove nosive uređaje odlikuju sofisticirani senzori i algoritmi koji prikupljaju i sistematiziraju podatke o vašem tijelu 24 sata dnevno. Saznajte u kakvoj ste kondiciji, kako bolje trenirati i spavati te imate li skrivenih zdravstvenih problema poput visokog tlaka ili nepravilnih otkucaja srca.

Osim što je koristan alat za vođenje brige o zdravlju, pametni sat pomaže da budete produktivniji te da se manje oslanjate na pametne telefone.

Na pametni sat dolaze sve notifikacije s pametnog telefona pa nećete propustiti niti jednu važnu obavijest, poruku ili poziv. Postavite podsjetnike za važne sastanke i rođendane, popis za kupovinu ili budilicu kako biste jutro započeli laganom vibracijom na zapešću umjesto glasnog alarma na mobitelu.

S pametnim satom mobitel vam više neće biti prioritet. Pametni sat uklanja iskušenja u obliku društvenih mreža ili video igri kojima ste izloženi na pametnom telefonu, a imate li pametni sat sa SIM karticom, na njemu čak možete obavljati i telefonske razgovore.

Pametni telefon vam više neće trebati čak niti za beskontaktno plaćanje. Na pametnom satu koristite aplikacije poput Google Pay i Samsung Pay bez da ste pritom povezani s mobitelom te jednim potezom ruke plaćajte u trgovinama bez gubljenja vremena na traženje novčanika ili mobitela u torbi ili džepu.

Pametni satovi ipak nisu za svakoga, a evo i nekoliko razloga zašto vi i pametni sat možda niste dobar fit.

Negativne strane korištenja pametnih satova

Pametni satovi, ma koliko sofisticirani bili, još uvijek ne mogu zamijeniti medicinske uređaje poput EKG-a i oksimetra, kao ni službenu dijagnozu liječnika. Podaci koje pametni satovi prikupljaju nedovoljno su precizni te pružaju samo djelomičan uvid u opće stanje vaše dobrobiti.

Zanima li vas uređaj prvenstveno za praćenje fizičkih aktivnosti, prijeđenih koraka i potrošnje kalorija, nemojte razmišljati koji pametni sat odabrati i umjesto toga se opredijelite za fitness narukvicu.

Osim što su jeftinije i manje, fitness narukvice imaju drastično veću autonomiju baterije. Naime, pametni satovi imaju zloglasno slabu autonomiju i rijetki su modeli koji prežive više od 24 sata s jednim punjenjem.

Uz silne uređaje koje već svakodnevno punite poput pametnog telefona, bežičnih slušalica, robotskog usisavača, e-romobila... imate li strpljenja za još jedan?

Isto pitanje vrijedi i za notifikacije na pametnim satovima. To što s pametnim satom nikada neće propustiti niti jednu poruku, poziv ili obavijest nije nužno pozitivna stvar. Previše obaveza izaziva stres, a podsjetnici koji stalno govore kako niste gotovi s poslom negativno utječu na mentalno zdravlje.

Također se nemojte oslanjati na pametne satove kako biste izliječili svoju ovisnost o pametnim telefonima.

Iako pametni satovi obećavaju neovisnost od mobitela, modeli sa SIM karticama još uvijek su rijetkost. Većina korisnika i dalje ne može uputiti ili primiti telefonski poziv bez telefona u blizini, a većinu aplikacija za pametne satove ne možete instalirati bez aplikacije na pametnom telefonu.

Za kraj

Pametni satovi su koristan gadget, ali nisu za svakoga. Prije upuštanja u odluku koji pametni sat kupiti, zapitajte se zašto ga želite.

Zanimaju li vas detaljni podaci o tome kako funkcionira vaše tijelo te trebate li pomoć za učinkovitije rješavanje obaveza, pametni sat savršen je odgovor na vaše potrebe.

Međutim, većinu značajki pametnih satova već imate na pametnom telefonu. Većini korisnika to je i više nego dovoljno.

______________________________

Sergej Burda je diplomirani novinar s dugogodišnjim iskustvom u prodaji, eCommerceu, fotografiji i vođenju projekata. Trenutno radi kao marketinški stručnjak za portal Nabava.net - servis koji od 2001. godine na jednom mjestu prikazuje ponudu proizvoda na hrvatskom tržištu, s ciljem da kroz sveobuhvatni komparativni prikaz olakša ljudima kupnju.