Porast isporuka pametnih satova za 13 posto

Porast isporuka pametnih satova za 13 posto

Svjetsko tržište pametnih satova zabilježilo je 13 posto više isporuka u prvom kvartalu ove godine nego tijekom istog razbolja lani, navodi u izvješću Counterpoint Research. Te dobre vijesti malo olakšavaju one lošije o padu od 24 posto na kvartalnoj razini.

Ali, bez obzira na takvu situaciju, Xiaomi je zabilježio rekordan broj isporuka i porastao za 69 posto na godišnjoj razini. Udio na tržištu mu je zbog toga pet posto u odnosu na 3,4 posto iz prvog kvartala 2021. Ali, treba znati i da njegovi uređaji u prosjeku vrijede manje od stotinu američkih dolara.

Istovremeno, Apple, čiji uređaji vrijede nekoliko stotina dolara, još uvijek je uvjerljivo prvi te bilježi 36,1 posto udjela na tržištu. Prošle godine u isto vrijeme bio je na 35,9 posto. Ukupno, zbog odlične prodaje Apple Watch 7 modela, bilježi se rast od 14 posto na godišnjoj razini.

Samsung je drugi s 46 posto rasta i udjelom od 10,1 posto, što je osjetno bolje od 7,1 posto iz prošle godine. Dakle, polako Apple dobiva dostojnu konkurenciju. Zanimljivo, iako ne bilježi rast ni pad isporuka, Huawei je treći i čini 7,2 posto udjela. Ipak, prošle je godine činio 8,1 posto.

Iznimno jak je i Garmin s četiri posto udjela. Riječ je o kompaniji čiji uređaji u prosjeku koštaju 500 dolara i po prihodima je stoga na trećem mjestu. Amazfit je odmah iza Garmina s udjelom od četiri posto, ali ima izniman potencijal jer se modeli GTR 3 i GTS 3 tek trebaju probiti van granica Kine.

Googleov Fitbit još se muči zbog unutarnje reorganizacije i čini 2,7 posto udjela. Zato nije bilo novih modela ni tranzicije prema Wear OS, što znači da Fitbit može u narednom periodu ići samo prema gore.

Iako su nosivi uređaji u cijelosti pali za tri posto, prvenstveno zbog lošije prodaje pametnih narukvica, satovi su segment koji se suvereno održava "iznad vode".