NOVI PROBLEMI

Novi loš kvartal za Xiaomi, a rast se traži izvan tržišta pametnih telefona

Više cijene memorije i komponenti srušile su maržu na pametnim telefonima na 8,5 posto, dok su isporuke pale više od četvrtine. Xiaomi tvrdi da je najteži dio troškovnog pritiska prošao, ali se sve snažnije oslanja na automobile, umjetnu inteligenciju i skuplje modele telefona. Globalno tržište u međuvremenu ulazi u razdoblje pada isporuka, viših cijena i ubrzane premiumizacije.

Novi loš kvartal za Xiaomi, a rast se traži izvan tržišta pametnih telefona
Dražen Tomić / Tomich Productions

Xiaomi je u drugom tromjesečju 2026. ostvario 108,9 milijardi juana prihoda, 6,1 posto manje nego godinu ranije, dok je prilagođena neto dobit pala čak 42,6 posto, na 6,2 milijarde juana. Najveći problem ostaje poslovanje s pametnim telefonima: prihod tog segmenta smanjen je 7,5 posto, na 42,1 milijardu juana, isporuke su pale na 31,2 milijuna uređaja, a bruto marža s 11,5 na samo 8,5 posto. Visoke cijene memorije i drugih ključnih komponenti tako su snažno pritisnule poslovni model jednog od tri najveća svjetska proizvođača pametnih telefona, premda Xiaomi tvrdi da je najteži dio troškovnog udara sada iza njega.

Brojke istodobno pokazuju koliko se brzo mijenja struktura Xiaomijeva poslovanja. Dok telefoni gube prihode i maržu, segment pametnih električnih vozila, umjetne inteligencije i drugih novih inicijativa ostvario je 24,9 milijardi juana prihoda, 17,1 posto više nego godinu ranije, i već donosi gotovo četvrtinu ukupnih prihoda kompanije. Samo su električna vozila ostvarila 23,9 milijardi juana prihoda, uz isporučenih 104.199 automobila, što predstavlja rast od 28,2 posto. Xiaomi se zato sve manje može promatrati samo kao proizvođač telefona: kompanija pokušava rast i buduću profitabilnost pronaći u automobilima, AI-ju i skupljim uređajima upravo u trenutku kada se globalno tržište pametnih telefona suočava s višim troškovima, slabijom potražnjom i sve jačom borbom za profitabilnije kupce.

Predsjednik Xiaomija William Lu nakon objave rezultata poručio je da su cijene memorije i dalje na povijesno visokim razinama, ali i da se njihov rast počeo usporavati. Kompanija očekuje nastavak tog trenda u drugoj polovici godine, što bi moglo ublažiti pritisak na marže pametnih telefona i tableta. Xiaomi je već odgovorio promjenom strukture ponude, rasporeda predstavljanja novih uređaja i snažnijim usmjeravanjem prema skupljim modelima.

Najveći udar vidljiv je upravo na pametnim telefonima. Prihod tog poslovanja smanjen je 7,5 posto, na 42,1 milijardu juana, dok je Xiaomi u tromjesečju isporučio 31,2 milijuna uređaja. Prema Omdiji, to je 26,3 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Bruto marža na pametnim telefonima pala je s 11,5 na 8,5 posto, ponajprije zbog osjetno skupljih ključnih komponenti.

Ipak, Xiaomi je dio pada volumena uspio ublažiti višim cijenama i drukčijom strukturom prodaje. Prosječna prodajna cijena pametnog telefona dosegnula je rekordnih 1.351 juan, odnosno 25,9 posto više nego godinu ranije. To je rezultat povlačenja dijela jeftinijih modela, promjene rasporeda lansiranja i snažnijeg usmjeravanja prema višim cjenovnim razredima. Takav potez ima jasnu ekonomsku logiku: kada memorija i pohrana naglo poskupljuju, uređaji s najnižim cijenama i najmanjim maržama prvi postaju problematični.

Upravo je Xiaomi zbog svoje strukture prodaje bio posebno izložen. Omdia procjenjuje da je više od polovice njegovih isporuka u drugom tromjesečju bilo u cjenovnom razredu ispod 200 dolara. Među pet najvećih proizvođača to ga je činilo najosjetljivijim na inflaciju cijena memorije, posebno na tržištima Azije i Latinske Amerike na kojima su kupci osjetljiviji na poskupljenja. Unatoč padu, Xiaomi je ostao treći proizvođač pametnih telefona na svijetu, iza Samsunga i Applea, s 11,5 posto globalnog tržišta prema Omdiji.

U kompaniji sada računaju da će se pritisak donekle smanjiti. Predsjednik Xiaomija William Lu rekao je nakon objave rezultata da su cijene memorije i dalje povijesno visoke, ali da se tempo njihova rasta počeo usporavati te da bi se taj trend trebao nastaviti u drugoj polovici godine. To ne znači povratak na prijašnje troškovne razine, ali Xiaomiju daje više prostora za upravljanje cijenama, portfeljem i maržama bez daljnjeg agresivnog rezanja isporuka.

Dok telefoni slabe, električni automobili sve su važniji dio priče. Prihod segmenta pametnih električnih vozila, umjetne inteligencije i drugih novih inicijativa dosegnuo je 24,9 milijardi juana, 17,1 posto više nego godinu ranije, te sada čini gotovo 23 posto ukupnih prihoda grupe. Samo prodaja električnih vozila donijela je 23,9 milijardi juana, uz rast od 15,9 posto. Xiaomi je u tromjesečju isporučio 104.199 vozila, 28,2 posto više nego godinu prije.

Rast automobila, međutim, još nije besplatan. Reuters navodi da je segment električnih vozila, AI-ja i novih inicijativa zabilježio operativni gubitak od 2,6 milijardi juana zbog nastavka ulaganja, iako je njegova bruto marža ostala pozitivna. Xiaomi istodobno širi ponudu izvan modela SU7 i YU7 te je predstavio obitelj većih SkyNomad SUV-ova, a ulazak na europsko automobilsko tržište planira za 2027. Time kompanija pokušava izgraditi drugi veliki stup poslovanja upravo u trenutku kada je tradicionalni poslovni model pametnih telefona pod snažnim troškovnim pritiskom.

Šira slika tržišta potvrđuje da Xiaomi nije izoliran slučaj. Omdia navodi da su globalne isporuke pametnih telefona u drugom tromjesečju 2026. pale 6 posto, na 272 milijuna uređaja, a rast troškova memorije natjerao je proizvođače da prioritet daju maržama i prosječnim prodajnim cijenama umjesto volumenu. IDC za cijelu 2026. očekuje pad globalnih isporuka od 13,9 posto, na 1,09 milijardi uređaja, što bi bio najoštriji godišnji pad koji je ta kuća zabilježila, uz rekordnu prosječnu cijenu uređaja od oko 550 dolara.

Gartner je nešto manje pesimističan i procjenjuje pad isporuka od 8,4 posto, ali također očekuje da će skuplja memorija podignuti cijene pametnih telefona oko 13 posto te najjače pogoditi osnovni i jeftiniji segment. Istodobno Gartner procjenjuje da bi se tijekom 2026. moglo prodati oko 559 milijuna pametnih telefona s generativnim AI mogućnostima, uz potrošnju krajnjih korisnika od oko 393 milijarde dolara, što pokazuje koliko se tržišna vrijednost pomiče prema skupljim uređajima i lokalnoj AI obradi. Juniper Research u svojoj široj analizi tržišta upozorava na produljene cikluse zamjene telefona te 5G i preklopne uređaje izdvaja kao tehnologije koje mogu stvoriti novi razlog za kupnju uređaja. Za Xiaomi je problem što upravo sada velik dio njegova volumena dolazi iz cjenovnih razreda koji su najizloženiji rastu troškova, dok Samsung i Apple imaju znatno snažniju poziciju u premium segmentu. Njegova treća pozicija na svjetskom tržištu zato zasad nije toliko pitanje volumena koliko profitabilnosti: ključ će biti može li dovoljno brzo povećavati udio skupljih modela, a da pritom ne izgubi široku bazu kupaca koja ga je i dovela među tri najveća svjetska proizvođača.