STROGO I RUBNO

Nintedno je promijenio pravila: Sad može uništiti konzolu ako posumnja na modifikacije i piratstvo

"Nintendo može učiniti Nintendo Account usluge i/ili pripadajući Nintendo uređaj trajno neupotrebljivim, u cijelosti ili djelomično."

Nintedno je promijenio pravila: Sad može uništiti konzolu ako posumnja na modifikacije i piratstvo
Depositphotos

Nintendo je nedavno izmijenio internetski korisnički ugovor na više načina koji nisu u korist potrošača – i to neposredno prije lansiranja Switch 2 konzole. Najznačajnija promjena je da Nintendo zadržava pravo konzolu učiniti "trajno neupotrebljivom" ako procijeni da je korisnik prekršio uvjete ugovora.

Nova formulacija, koja se razlikuje od prethodnog EULA ugovora iz 2021., glasi:

"Prihvaćate da, ako ne poštujete gore navedena ograničenja, Nintendo može učiniti Nintendo Account usluge i/ili pripadajući Nintendo uređaj trajno neupotrebljivim, u cijelosti ili djelomično."

Spomenuta ograničenja uključuju zabranu:

- objavljivanja, kopiranja, modificiranja, reverse engineeringa, iznajmljivanja, davanja u najam, dekompilacije, rastavljanja, distribucije, prodaje ili stvaranja izvedenih djela bilo kojeg dijela Nintendo Account usluga;

- zaobilaženja, modificiranja, dešifriranja, onesposobljavanja, manipulacije ili na bilo koji drugi način izbjegavanja funkcija ili zaštita Nintendo Account usluga, uključujući korištenje hardvera ili softvera koji uzrokuje da usluge ne rade u skladu s dokumentacijom i predviđenom namjenom;

- pribavljanja, instaliranja ili korištenja neovlaštenih kopija Nintendo Account usluga;

- iskorištavanja Nintendo Account usluga na bilo koji način koji nije u skladu s dokumentacijom i predviđenom namjenom, bez pisanog odobrenja ili izričitog dopuštenja Nintenda, osim ako to izričito dopušta važeći zakon.

Za usporedbu, ista sekcija prethodnog ugovora sadržavala je blažu formulaciju:

"Nije vam dopušteno iznajmljivati, davati u najam, podlicencirati, objavljivati, kopirati, modificirati, prilagođavati, prevoditi, reverse-engineerati, dekompilirati ili rastavljati sve ili bilo koji dio Nintendo Account usluga bez pisanog odobrenja Nintenda, osim ako to izričito dopušta važeći zakon."

Ono što najviše smeta su zabrane kopiranja, modificiranja i dekompilacije softvera - posebno jer više ne postoji iznimka za slučajeve koje dopušta zakon - kao i zabrana hardverskih i softverskih modifikacija koje mijenjaju način rada uređaja u odnosu na njegovu dokumentaciju i namjenu.

To znači da nema modifikacija igre ili hardvera, nema izvlačenja ROM-ova, iako je to zakonom zaštićeno pravo potrošača, i nema dual boota na drugi operativni sustav.

Još je veći problem što postoji realna bojazan da će Nintendo, poznat po agresivnim i često pretjeranim pravnim postupcima, djelovati na temelju pogrešnih procjena. No, poruka je jasna, potrošili ste 450 dolara na hardver, ali Nintendo ne misli da ste doista vlasnik.

Postoji puno legitimnih razloga za jailbreak ili modifikaciju konzole, ili izvlačenje ROM-a iz igara. Mnoge originalne na Switchu bolje rade u PC emulaciji nego na samoj konzoli. nJoš važnije, neminovno je da će vlasničke online usluge biti ugašene, kao što se dogodilo nedavno s 3DS-om i Wii U-om. Neposredno prije ukidanja tih usluga, Nintendo je pustio ažuriranje za 3DS koje je otežalo jailbreakanje.

Zato je korisnicima još odbojnije što Nintendo klasične igre nudi isključivo kroz pretplatu, a nova verzija EULA ugovora sada izričito upozorava da online usluge mogu biti ukinute u bilo kojem trenutku. U takvim okolnostima, modifikacija uređaja zbog očuvanja njegove funkcionalnosti potpuno je razumna i opravdana.

Nintendo ovim potezima sve više centralizira kontrolu nad proizvodima koje korisnici legalno kupuju, a time stvara nepotrebne barijere koje će frustrirati obožavatelje i odbiti potencijalne kupce.

U tijeku sve agresivnije kampanje protiv emulacije, Nintendo koristi svoju moć ojačanu nevjerojatnim tržišnim uspjehom originalnog Switcha. No istovremeno je jasno da osjećaju prijetnju zbog porasta popularnosti PC handheld uređaja i emulatora koji njihove igre pokreću bolje nego originalni hardver, kao i zbog sve glasnijih najava novih prijenosnih konzola od strane Xboxa i PlayStationa.

Switch 2 nema prave inovacije u dizajnu, osim Joy Con miša, i nema značajna tehnološka poboljšanja koja bi ga istaknula na sve zasićenijem tržištu prijenosnih konzola. Može se osloniti samo na snagu brenda, navike korisnika i ekskluzivne igre - baš kao i PlayStation 5. Sve tri glavne konzole su daleko od jednostavnosti i praktičnosti po kojoj su se nekad razlikovale od PC-ja.

Ima još problematičnih točaka u EULA-i. Jedna od njih je promjena formulacije ugovora za maloljetnike, koja sada odgovornost prebacuje na njihove zakonske skrbnike - očito kako bi se izbjegle neugodne tužbe poput onih vezanih uz poznati "Joy Con drift". Time se osigurava da se takvi slučajevi ne rješavaju na sudu, nego arbitražom. Nintendo se time također pridružuje neugodnom trendu prisutnom i na PC-ju - eksplicitno se navodi da korisnici ne posjeduju svoje igre, već ih samo "licenciraju".

U konačnici, čini se da je Switch iz 2017. predstavljao jedinstven trenutak koji se teško može ponoviti.