Nadogradnje na nove verzije Androida sve su sporije

Nadogradnje na nove verzije Androida sve su sporije
Dražen Tomić / Tomich Productions

Googleovi pokušaji da se Android nadogradnje ubrzaju nisu urodile plodom jer prema brojkama kojima kompanija barata, cijela se situacija samo dodatno usporila, pa tako Android 9.0 Pie nije nakon prva tri mjeseca od službenog predstavljanja bio ni na 0,1 posto aktivnih uređaja koji su se u tom trenutku nalazili na tržištu.

Primjerice, 8.0 Oreo je predstavljen u kolovozu 2017. i nakon 431 dana je na 21,5 posto uređaja, 50,3 posto uređaja je 795 dana od predstavljanja 7.0 Nougata na tom ili starijim verzijama Androida, što znači da polovica uređaja jest na Androidu koji nije nadopunjen najmanje dvije godine. Tako nešto je poprilično zabrinjavajuće. A postaje samo gore...

Dovoljno je vidjeti Googleove statistike operativnih sustava 12 mjeseci od predstavljanja svakog pojedinog operativno sustava. A one ne lažu i kad se pogleda 4.1 - 4.3 Jelly Bean, nakon godine dana bio je na 37,9 posto uređaja. Kit Kat (4.4) je bio na 30,2 posto uređaja 12 mjeseci od njegova predstavljanja. Lollipop (5.0 - 5.1) na 25,6 posto, 6.0 Marshmallow na 24 posto, 7.0 - 7.1 Nougat na 15,8 posto i Oreo (8.0 - 8.1) na 14,6 posto.

Dakle, nijedan Android operativni sustav nije uspio nadmašiti prethodnika po broju aktivnih uređaja poslije 12 mjeseci i to je ono što Google ne može nikako riješiti. A trudi se na razne načine, kroz suradnju s proizvođačima, developerima, operaterima... I svejedno pokušaji kao da odlaze u vjetar, što je podosta obeshrabrujuće.

Problem je i sami ekosustav Androida, na kojem prevladava s više od trećine udjela Samsung, dok Huawei i Xiaomi zajedno čine još oko trećine. Mislilo bi se da će oni "podići" razvoj, ali na jeftinijim uređajima nadopune i nadogradnje nisu potrebne toliko često, ako i uopće, pa proizvođači podosta odugovlače, čisto da uštede ponešto.

Ali, s Project Treble možda se nešto promijeni. On bi trebao pružiti tu pomoć jer način na koji funkcionira olakšava posao proizvođačima procesora, a zatim i proizvođačima uređaja. Naime, upravo su oni ti koji prvi dobiju nadogradnje i nadopune Androida, potom ga prilagođavaju te kao takvog prosljeđuju proizvođačima da i oni obave sve što moraju kako ne bi bilo problema pri radu.

Naravno, postoji "kvaka". Treble je stigao s Android O operativnim sustavom i vrijedi samo za njega, što znači da svi prethodnici neće biti "dotaknuti" promjenom. I ne samo to, Treble neće vrijediti ni za mobilne uređaje koji su nadograđeni na Android O, vrijedit će samo za one koji su u startu proizvedeni s njime.

Ali, nije se ni moglo očekivati da vrijedi za sve, negdje se moralo presjeći. Za developere to mnogo znači, imat će više slobode, ROM koji će stvarati bit će otvoreniji i više prilagođen potrebama proizvođača ili korisnika, slobodniji od "Googleove ruke". Ukratko, Treble bi mogao pretvoriti Android u istinskog konkurenta za iOS, u svakom pogledu!