Koliko je stvarna prijetnja?

Je li stvarna prijetnja napada malware na mobilnim uređajima

Je li stvarna prijetnja napada malware na mobilnim uređajima
Depositphotos / Ilustracija

Prema Verizon izvještaju (2022 Mobile Security Index), u 2022. godini zabilježeno je 45% pokušaja ugroze preko mobilnih uređaja na organizacije više u odnosu na prethodnu godinu, a 73% pogođenih organizacija su napade okarakterizirale značajnom ugrozom za vlastito poslovanje.

Kako se broj mobilnih uređaja i aplikacija povećava, a naše oslanjanje na mobilne uređaje pritom je sve veće, povećava se i vjerojatnost da će pojedinac ili organizacija doživjeti kibernapad putem mobilnih uređaja zaposlenika.

Načini zlonamjernog pristupa mobilnim uređajima se razlikuju po metodama koje napadači koriste, a nove vrste zlonamjernih programa (eng. mobile malware) koje se pri tome koriste, zahtijevaju sve naprednija rješenja te moderniji pristup za upravljanje rizikom, te pronalaženje i izolaciju napada preko mobilnog uređaja.

Za početak što je mobilni malware?

Mobilni malware je zlonamjerni program posebno dizajniran za pristup putem mobilnog uređaja bez znanja korisnika. Ova skupina uređaja uključuje pametne telefone, tablete, pametne satove i druge IoT uređaje. Zlonamjerni programi za mobilne uređaje predstavljaju rastući problem kibersigurnosti jer mogu rezultirati krađom i/ili zloupotrebom kako službenih tako i privatnih podataka.

Vrste mobilnih malwarea

Bankovni trojanci. Ova vrsta zlonamjernih programa često se maskira kao legitimna aplikacija. Obično utječe na korisnike koji obavljaju svoje osobne bankarske aktivnosti s mobilnih uređaja. Bankarski trojanci općenito imaju za cilj ukrasti vjerodajnice i/ili pristupne podatke.

Alati za daljinski pristup (RATs). Koriste se za prikupljanje informacija o instaliranim aplikacijama, podataka o povijesti poziva, adresarima, povijesti pregledavanja weba i SMS podatcima. Nadalje, RAT-ovi se mogu koristiti za slanje SMS poruka, omogućavanje pristupa kameri uređaja i bilježenje GPS podataka.

Adware. Ova vrsta zlonamjernih programa omogućuje napadaču da kontrolira uređaj kako bi ostvario prihod putem lažnih klikova na oglase.

Zlonamjerni softver za kriptorudarenje. Ova vrsta zlonamjernih programa omogućuje napadačima da koriste procesorske mogućnosti mobilnih uređaja za izvršavanja matematičkih algoritama na žrtvinom uređaju – što im omogućuje generiranje kriptovalute napadaču u korist. Kriptorudarenje se često provodi putem trojanskog koda koji se potajno krije u aplikacijama koje izgledaju kao legitimne.

Kako bi se poboljšala zaštita od zlonamjernih programa, ključno je poznavati vrste mobilnih prijetnji.

Ovdje smo istaknuli samo nekoliko vrsta zlonamjernih programa za mobilne uređaje, a postoje i drugi koji uključuju mobilne botove, napade tipa krađe identiteta i ransomware.

Za kraj

Zaštitite svoje mobilne uređaje kako biste osobne i poslovne podatke učinili sigurnima. Saznajte više o vodećim rješenjima za obranu od mobilnih prijetnji. Za pojedince, istražite ponudu Zone Alarma. Za snažnu zaštitu u cijeloj organizaciji Ingram Micro preporučuje se Harmony Mobile (Harmony Mobile Protection (Sandblast Mobile) - Check Point Software) tvrtke Check Point, s kojim vaša organizacija dobiva svu potrebnu zaštitu u vidu jednog, učinkovitog i isplativog rješenja. Rješenje je mogućije testirati implementacijom unutar vaše organizacije koju možete provjeriti u suradnji sa lokalnim CheckPoint partnerima (Partner Locator (checkpoint.com).

Za sve dodatne informacije javite se u bilo kojem trenutku na e-mail checkpoint-croatia (at) ingrammicro.com.