Sve velike tehnološke kompanije, uključujući Google, Microsoft, Facebook, Yahoo i LinkedIn, su danas u transparentnijim izvješćima otkrile nove i do sad neprikazane detalje o zahtjevima koje je pred njih stavila američka agencija za nacionalnu sigurnost. U novim izvješćima je sada prikazano kakve su sve zahtjeve za podacima svojih članova zaprimile kompanije od strane države, koliko je ukupno korisnika zahvaćeno takvim zahtjevima i koliki je postotak korisnika o ovim pitanjima primio odgovor od kompanija.
Apple je slične podatke objavio prošlog tjedna tijekom objavljivanja svojih poslovnih rezultata, a objava podataka o nadzornim zahtjevima nije bila puka slučajnost. Objavu dijela podataka o nadziranju omogućila im je promjena zakona o nadziranju koja je stupila na snagu, a koja kompanijama dopušta objavljivanje detaljnijih informacija o tome koju vrstu podataka dijele i kakve podatke vlada od tih kompanije zahtijeva.
Nova izvješća će se ažurirati svakih šest mjeseci, što je također odobrila vlada kroz promjenu stupnja transparentnosti u zakonu o nadziranju. Nove promjene dopuštaju objavu broja FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) zahtjeva, te su uvedene norme prema kojima se moraju objavljivati podaci o zahvaćenim korisnicima i na koji način se mora prikazati broj korisnika nad kojima je proveden nadzor.
Iako ove promjene u zakonu ne dopuštaju kompanijama potpunu objavu informacija o nadzorima, ovo je već pozitivan korak prema još većoj transparentnosti. Za promjene u zakonu velikim dijelom je zaslužan predsjednik Obama, koji ulaže velike napore da se provedu reforme u domeni nadziranja privatnih podataka.
Nvidia je objavila da je superračunalo JUPITER, pogonjeno platformom Grace Hopper, najbrže u Europi. Sustav pruža više od dvostrukog ubrzanja za HPC i AI radna opterećenja u odnosu na sljedeći najbrži sustav.
Velika je potražnja i za alatima namijenjenima pacijentima i za internom automatizacijom, od AI podrške na prvoj liniji (recepcija) do inteligentne pomoći administrativnim timovima, naša platforma zdravstvenim ustanovama omogućuje lako digitaliziranje i skaliranje procesa, ističe za ICTbusiness.info Andreea Pleșe, suosnivačica i CEO DRUID AI.
Kina je pokrenula prvu proizvodnu liniju za fotonske čipove nove generacije, što predstavlja velik korak u njenim nastojanjima da konkurira na globalnoj tehnološkoj sceni u područjima poput umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i 6G mreža.