Na internom natjecanju Zagrebačke banke pod nazivom ZabaGPT Hackathon, održanom od 19. do 21. svibnja, 45 zaposlenika Zagrebačke banke podijeljeno u deset timova tijekom 48 sati osmišljavalo je rješenja temeljena na primjeni najnovije GPT tehnologije za daljnje unaprjeđenje internih procesa te razvoj proizvoda i usluga za klijente.
Zaposlenici su uz stručnu, tehničku i konzultativnu podršku mentora iz raznih dijelova Banke radili na razradi i pripremi rješenja, tzv. POC-ova (proof of concept) iz različitih područja – od internih procesa, CRM-a, weba i upravljanja rizicima do lansiranja novih proizvoda i usluga, virtualnih asistenata i drugih inovativnih koncepata. Rješenja su potom prezentirali Upravi Zagrebačke banke te tako stvorili velik potencijal za ostvarenje novih digitalnih iskoraka u poslovanju.
„Na prvom internom ZabaGPT Hackathonu angažirali smo svoje interne snage, kapacitete i inovativnost zaposlenika da bismo ispitali kako se učinkovito koristiti alatima umjetne inteligencije i najnaprednijom tehnologijom dostupnom na tržištu s ciljem stvaranja novih ideja i rješenja u internom i eksternom poslovanju. Ponosni smo na sve sudionike te njihova inovativna, cjelovita i konkretna digitalna rješenja koja nam u idućem razdoblju mogu biti važna i korisna za daljnji razvoj našeg digitalnog poslovanja“, izjavio je Pavel Vinter, član Uprave Zagrebačke banke.
Kako sami tvrde, Zagrebačka banka uvijek je bila predvodnica u području tehnoloških iskoraka na hrvatskom bankarskom tržištu. Među prvim bankama u Hrvatskoj 2000. godine lansirala je internetsko bankarstvo za poslovne subjekte, 2001. godine internetsko bankarstvo za građane, u 2007. mobilno bankarstvo m-zaba, a u 2008. prvo mobilno bankarstvo za poslovne subjekte u Hrvatskoj. U međuvremenu su tržištu predstavljene brojne digitalne usluge koje su u sve većem broju dostupne klijentima u m-zabi, a u 2023. godini Zagrebačka banka posvećuje se upoznavanju najsuvremenije GPT tehnologije, istražujući prednosti koje njezina primjena može donijeti bankarskom poslovanju, objašnjavaju iz ZABA-e.
Prema podacima Tenderi.hr ukupna procijenjena vrijednost tendera za koje je objavljen sklopljeni ugovor za lipanj ove godine dosegla je više od 180,3 milijuna eura, dok je vrijednost sklopljenih ugovora 62,33 milijuna eura i pritom treba uzeti u obzir kako je riječ o nekoliko veliki višegodišnjih ugovora koji se sklapaju na manje iznose i odnose se na Microsoft licence, ali i telekom usluge. Procijenjena vrijednost u odnosu na godinu dana raniej zbog tih velikih ugovora veća je 4,5 puta, dok je ono što je mnogo važnije za domaći IT sektor vrijednost dogovorenih poslova veća 2,2 puta odnosno 119,70 posto.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.