Ove baterije omogućile bi vozačima električnih vozila na gorivne ćelije da zamijene svoj izvor energije kada se razina vodika smanji
Toyota
Toyota će na Japan Mobility Bizweeku predstaviti niz noviteta koji se tiče održivog razvoja, uključujući viziju budućnosti prijenosnih vodikovih baterija, koji bi navodno mogli omogućiti "zamjenjivu" energiju za sljedeću generaciju vozila na vodikove gorivne ćelije (FCEV).
Izvorno je to projekt Toyotine podružnice za mobilnu tehnologiju, Woven, koja je još 2022. godine proizvela radni prototip vodikovog uloška. Naravno, od onda se to podosta razvilo. Toyota tvrdi da je trenutna verzija razvijena na temelju iskustva koje je tvrtka stekla smanjenjem veličine i težine vodikovih spremnika korištenih u njezinim električnim vozilima na gorivne ćelije.
Koncept uključuje vodikove baterije koje su kompaktne i dovoljno lagane da ih se može nositi ručno, a jedan model izgleda kao AA baterija na leđima u posebno dizajniranom ruksaku. Jednostavno rečeno, ove baterije omogućile bi vozačima električnih vozila na gorivne ćelije da zamijene svoj izvor energije kada se razina vodika smanji, umjesto da moraju točiti gorivo na stanici.
S napretkom u tehnologiji baterija, sljedeća generacija automobila na vodikove gorivne ćelije mogla bi imati gušće energetske baterijske pakete, pa bi mogla koristiti snagu puno manjih vodikovih spremnika kako bi vozila s nultom emisijom mogla putovati dalje bez dugih zaustavljanja za punjenje.
Toyotina vizija ima potencijal napajati mnoštvo vozila i svakodnevnih predmeta, od motocikala manjeg kapaciteta do automobila pa čak i kućanskih uređaja.
Prema konceptu, nove baterije bile bi dostavljane direktno potrošaču, iskorištene bi se prikupljale i ponovno punile. Kao rezultat, Toyota trenutno istražuje mogućnosti suradnje s tehnologijama i idejama iz različitih područja, uključujući pružanje usluga, razvoj i prodaju uređaja koji koriste ove baterije.
Iako je vodik često predmet rasprava u automobilskoj industriji, on je fleksibilan izvor goriva, s mogućnošću generiranja električne energije u gorivnim ćelijama ili kao gorivo za izgaranje. Pri korištenju ne emitira CO2 (voda je jedini nusprodukt), a može pridonijeti ciljevima smanjenja emisija ako se proizvodi korištenjem obnovljivih izvora energije, poput vjetra i sunca.
S obzirom na to da globalna potražnja za električnim vozilima opada, čini se da se vodik vraća u središte pozornosti, s tvrtkama poput Hyundaija, BMW-a i Honde koje istražuju načine da ovu tehnologiju učine komercijalno održivom.
Globalna tržišta zabilježila su mješovita kretanja 6. svibnja 2025. Dok su azijske burze uglavnom porasle potaknute optimizmom oko potencijalnih trgovinskih pregovora i lokalnih poticaja, na europskim tržištima prevladala je opreznost uslijed političkih događaja i neizvjesnosti oko tarifa. Istodobno je Wall Street dan zaključio padom jer su ulagači iščekivali ishod sastanka Federalnih rezervi te čvršće naznake rješavanja carinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti – ona već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji. To je bila središnja poruka drugog izdanja međunarodne konferencije „Izazovi implementacije umjetne inteligencije u poduzeća – godinu dana poslije“, održane u Infobipovu kampusu u Zagrebu. Stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije složili su se: vrijeme je da prijeđemo iz faze eksperimentiranja u fazu odgovorne, strateške i zajedničke primjene AI-ja.
Kineski predsjednik Xi Jinping usmjerio je nacionalni fokus na umjetnu inteligenciju, istaknuvši kako očekuje da Šangaj predvodi razvoj strategije i upravljanja umjetnom inteligencijom u zemlji.