Globalna potrošačka potrošnja na igre trebala bi doseći 215 milijardi dolara do 2027., prema Omdiji. Nakon povećanja od 50 posto u igarama u 2022., transmedijski prostor nastavlja se širiti i profitirati kako sve više franšiza videoigara ulazi na velike i male ekrane.
“Uz sve veći broj IP adaptacija igara od 1980-ih, kvaliteta i percepcija potrošača o ovom sadržaju značajno su se poboljšali posljednjih godina. Usluge strujanja i studiji trebaju više sadržaja kako bi unovčili svoje usluge i postigli profitabilnost, a potrošači zahtijevaju sve više sadržaja,” istaknula je Maria Rua Aguete, viša direktorica u Omdijinoj praksi za medije i zabavu.
“Dani loših naslova kao što su 'Tomb Raider: 5.5' ili 'House of the Dead: 2.1' davno su iza nas. Visoko uspješne TV serije kao što su Netflixov 'The Witcher ili HBO-ov 'The Last of Us' dokazuju da su kvaliteta, ulaganje i pisanje kroz adaptacije na vrhunskoj razini“, objašnjava Maria Rua Aguete.
Broj naslova dostupnih na američkim SVOD uslugama premašio je 40 000 naslova od trećeg kvartala 2022. Potrošnja na programiranje u SAD-u također je porasla 11 posto u 2022., dosegnuvši 122,4 milijarde USD. Istraživanje je također rangiralo zemlje prema potrošnji na sadržaj i usluge povezane s igrama u posljednjih deset godina, pri čemu su SAD, Kina, Japan, UK i Južna Koreja zauzeli prvih pet pozicija. Nadalje, Omdijino istraživanje pokazalo je da je svemir igrača puno veći od svijeta kinematografije u svim dobnim skupinama. Više od 50 posto demografske skupine od 55 do 64 godine preferira igranje igrica u odnosu na kino u SAD-u, dok žene prednjače u mobilnom igranju igara u Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj.
“Kao pompa i uzbuđenje oko nadolazećeg filma 'Super Mario Bros.', jedne od najpopularnijih franšiza videoigara koja bi se trebala vratiti na veliki ekran ovog travnja, popularnost znanstveno-fantastične serije 'The Last of Us' i 'Stranger Things' se nastavlja, nije iznenađenje da se očekuje da će prihodi od igara doseći stratosferske razine zahvaljujući rastućem katalogu filmskih i televizijskih adaptacija“, zaključio je Rua Aguete.
BAT, jedini domaći proizvođač i izvoznik duhanskih i bezdimnih proizvoda, uveo je jedinstvenu tehnologiju utvrđivanja punoljetnosti kupaca u čitavu mrežu nacionalnog lanca kiosaka iNovine, koji u Hrvatskoj posluje u sklopu BAT-a.
Ukupni prihodi na tržištu sigurnosnih uređaja ostali su stabilni u posljednjem tromjesečju 2024. godine, prema IDC-u. Tržište je zabilježilo rast od 1,5% u četvrtom tromjesečju 2024., dosegnuvši 5,1 milijardu dolara, što je povećanje od 77 milijuna dolara u odnosu na prethodnu godinu.
U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. (NPOO), Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Hrvatski zavod za zapošljavanje pokrenuli su 2022. sustav vaučera za obrazovanje odraslih koji odraslima omogućavaju financiranje pohađanja akreditiranih programa obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja radi stjecanja digitalnih i zelenih vještina koje su danas potrebne na tržištu rada.