PREDVODNK U INDUSTRIJI

Samsungova tehnologija kvantnih točaka bez kadmija mijenja pravila igre u industriji zaslona

Kao pionir u komercijalizaciji kvantnih točaka bez kadmija, Samsung ne samo da je redefinirao tehnološke standarde u industriji zaslona, već je znatno utjecao i na smjer znanstvenih istraživanja.

Samsungova tehnologija kvantnih točaka bez kadmija mijenja pravila igre u industriji zaslona

Samsung je posljednjih desetljeća značajno pridonio razvoju tehnologije kvantnih točaka, posebno kroz uspješnu komercijalizaciju televizora koji ne koriste kadmij – toksični metal koji je dugo bio standard u proizvodnji ovih naprednih materijala. Prvi SUHD TV bez kadmija predstavljen je 2015., a ovaj pomak označio je prekretnicu u industriji i utro put za sigurniju i ekološki prihvatljiviju tehnologiju prikaza slike.

Iako su kadmijevi spojevi kao što je CdSe dugo bili glavni izbor zbog jednostavne sinteze i visoke kvalitete slike, Samsung se još od 2001. godine fokusirao na razvoj alternativnih materijala. Od početka su odbacili upotrebu kadmija, usprkos činjenici da su tadašnji standardi dopuštali njegovu prisutnost u tragovima. Umjesto toga, razvili su tehnologiju temeljenu na indijevom fosfidu, koji je kemijski zahtjevniji, ali sigurniji za okoliš i korisnike.

Tehnološki izazovi bili su značajni. Kvantne točke bez kadmija u početku su nudile slabije performanse u odnosu na kadmijske varijante. No, zahvaljujući godinama istraživanja i razvoju u Samsung Advanced Institute of Technology, tvrtka je uspjela postići istu razinu kvalitete prikaza, stabilnosti i dugovječnosti. Ključ uspjeha bila je i implementacija troslojnog zaštitnog premaza koji čuva nanočestice od vanjskih utjecaja.

Samsungova predanost sigurnosti i inovacijama dobila je priznanje i u znanstvenoj zajednici. Televizori bez kadmija izravno su utjecali na dodjelu Nobelove nagrade za kemiju 2023. istraživačima koji su zaslužni za otkriće i sintezu kvantnih točaka – Alekseyu Yekimovu, Louisu Brusu i Moungiju Bawendiju. Njihova temeljna otkrića iz 1980-ih i 1990-ih, iako znanstveno revolucionarna, dobila su širu potvrdu kroz komercijalne primjene poput Samsungovih QLED televizora.

Osim što je predvodio razvoj kvantnih točaka u LCD televizorima, Samsung je 2022. predstavio i QD-OLED – zaslone koji kombiniraju kvantne točke i OLED tehnologiju. Ovi hibridni zasloni nude dublje crne tonove, veći kontrast i bolje vrijeme odziva, a prepoznati su i nagradom za zaslon godine od Društva za informacijski zaslon (SID).

Samsung trenutno razvija i novu generaciju samosvjetlećih kvantnih točaka koje neće ovisiti o vanjskom izvoru svjetlosti, već će neovisno emitirati sve tri osnovne boje. Ta tehnologija obećava visoku rezoluciju i svjetlinu idealnu za virtualnu i proširenu stvarnost.

Kao pionir u komercijalizaciji kvantnih točaka bez kadmija, Samsung ne samo da je redefinirao tehnološke standarde u industriji zaslona, već je znatno utjecao i na smjer znanstvenih istraživanja. Stručnjaci ističu da je upravo uspjeh u masovnoj primjeni bio ključan za podizanje kvantnih točaka iz laboratorija u svakodnevni život.