Izvršni direktor (CEO) OpenAI-ja Sam Altman, ponovno je oživio raspravu o općoj umjetnoj inteligenciji (AGI), hrabro tvrdeći da je najnoviji model njegove tvrtke dosegao tu prekretnicu.
U intervjuu za Bloomberg, Altman je istaknuo da je OpenAI-jev o3, najavljen u prosincu i trenutno pod sigurnosnim testiranjem, prošao ARC-AGI izazov, vodeći referentni test za AGI. Altman je rekao da tvrtka sada cilja na superinteligenciju, koja je daleko iznad AGI-ja, baš kao što je AGI iznad obične umjetne inteligencije (AI).
Prema ARC-AGI-ju, novi OpenAI-jev o3 sustav - treniran na ARC-AGI-1 javnom skupu podataka - postigao je izvanrednih 75,7 posto na poluprivatnom evaluacijskom skupu na našoj javnoj ljestvici s ograničenjem od 10.000 dolara računalne snage. Konfiguracija o3 s visokom računalnom snagom (172x) postigla je 87,5 posto. Referentna vrijednost definira rezultat od 85 posto kao prolaz za AGI. Za usporedbu, ljudi mogu riješiti prosječno 80 posto svih ARC zadataka.
Inače, ARC-AGI je kratica za "Abstract and Reasoning Corpus for Artificial General Intelligence". Uveo ga je 2019. poznati AI istraživač François Chollet, koji je stvorio Keras okvir za duboko učenje, te tvrdi da je AGI sustav koji može učinkovito stjecati nove vještine izvan svojih podataka za treniranje.
Opći konsenzus, međutim, je da će AGI posjedovati inteligenciju na ljudskoj razini, biti autonoman, imati samorazumijevanje i biti sposoban rasuđivati te obavljati zadatke za koje nije bio posebno treniran. Iznad je pak superinteligencija.
"Sa superinteligencijom možemo učiniti sve. Superinteligentni alati mogli bi masovno ubrzati znanstvena otkrića i inovacije daleko izvan onoga što možemo postići sami. Ovo sada zvuči kao znanstvena fantastika i pomalo ludo za razgovor o tome. Međutim, prilično smo uvjereni da će u sljedećih nekoliko godina svi vidjeti ono što mi vidimo. No, potrebno je djelovati s velikom pažnjom dok se maksimiziraju koristi", kazao je Altman.
Vratimo se na aktualnu AI. Dok ARC-AGI tvrdi da je jedini AI referentni test koji mjeri naš napredak prema općoj inteligenciji, drugi su predstavili različite metode mjerenja.
Primjerice, 2023. su istraživači u Pekingu predstavili Tong test, koji procjenjuje AGI putem dinamičkih utjelovljenih fizičkih i socijalnih interakcija. Ova metoda predlaže pet ključnih karakteristika za identifikaciju AGI-ja - modeli moraju imati sposobnost obavljanja beskonačnih zadataka koji nisu unaprijed definirani (mnogi postojeći modeli mogu obavljati samo nekolicinu); autonomno generirati zadatke bez detaljnih uputa ljudi; imati sustav koji može učiti i predvidjeti ljudske potrebe; posjedovati kauzalno razumijevanje (sposobnost prepoznavanja uzroka i posljedica); te imati "utjelovljenje" (fizičku ili virtualnu prisutnost) koja mu omogućuje sudjelovanje u ljudskom životu.
Kao što je Altman primijetio, još uvijek ima toliko toga za razumjeti, još uvijek toliko toga što ne znamo, a još je tako rano. Ali znamo puno više nego što smo znali kad se počinjalo.