Najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom, kao dio Deutsche Telekom Grupe, i ove godine poziva studentice STEM fakulteta u Hrvatskoj na sudjelovanje u međunarodnom Women's STEM Award programu, koji se provodi osmu godinu zaredom i daje priliku za osvajanje glavne nagrade od 3000 eura.
Studentice znanstvenih smjerova, tehnologije, inženjerstva i matematike svoje bakalaureatske ili magistarske radove mogu prijaviti do 14. ožujka na jednu od pet strateških tema: Cloud, Internet of Things, Artificial Intelligence, Cyber Security, Networks of the Future.
„Najbolji završni rad prema procjeni stručnog žirija sastavljenog od eksperata Deutsche Telekoma, predstavnika akademske zajednice i drugih istaknutih stručnjaka iz STEM područja nagradit će se s 3000 eura, a najbolji i najinovativniji rad iz svake od tema natječaja ima priliku osvojiti dodatnih 500 eura. Radovi se predaju na engleskom ili njemačkom jeziku, a sve informacije o programu 'Women's STEM Award 2021' možete pronaći na linku, ističu iz HT-a.
Kako ističu aktivno se zalažu za promociju STEM aktivnosti i položaj žena u znanosti kroz dugogodišnje ulaganje u projekt Generacija NOW u kojem je sudjelovalo preko 300 obrazovnih ustanova i preko 2200 djece i mladih.
Sa čak 44 posto žena na menadžerskim pozicijama, Hrvatski Telekom je jedna od vodećih hrvatskih, ali i europskih telekomunikacijskih kompanija, po zastupljenosti žena u menadžerskoj strukturi, tvrde u ovom telekomu.
Morali biste živjeti pod kamenom da ne primijetite brzi napredak u svijetu umjetne inteligencije, no novo istraživanje crta jeziv vremenski slijed, prema kojem bi umjetna inteligencija mogla preuzeti kontrolu nad svijetom za samo dvije godine.
Prema podacima Tenderi.hr ukupna procijenjena vrijednost tendera za koje je objavljen sklopljeni ugovor za lipanj ove godine dosegla je više od 180,3 milijuna eura, dok je vrijednost sklopljenih ugovora 62,33 milijuna eura i pritom treba uzeti u obzir kako je riječ o nekoliko veliki višegodišnjih ugovora koji se sklapaju na manje iznose i odnose se na Microsoft licence, ali i telekom usluge. Procijenjena vrijednost u odnosu na godinu dana raniej zbog tih velikih ugovora veća je 4,5 puta, dok je ono što je mnogo važnije za domaći IT sektor vrijednost dogovorenih poslova veća 2,2 puta odnosno 119,70 posto.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.