Globalna potrošnja na pametna rješenja za domove u ovoj će godini stići do 123 milijarde američkih dolara, navodi Strategy Analytics. Osjetan je to oporavak u odnosu na prošlu godinu, kad je zbog pandemije koronavirusa potrošnja bila na nešto niže od stotinu milijardi dolara.
Ipak, s polaganim zaustavljanjem pandemije, potrošači koji su imali u planu postaviti pametna rješenja za domove, to su učinili s godinom zakašnjenja. Zajedno s onima koji su to ionako mislili napraviti u ovoj godini.
Ukupno, oko 30 milijuna domova diljem svijeta kupilo je neko od uređaja koji se tiču pametnih domova. Samim time, potrošnja je "podebljana" i proizvođači su zapravo uspjeli nadoknaditi manjak stvoren u 2020.
Također, raduje činjenica da će tržište nastaviti s rastom i narednih godina pa se tako prognozira da u 2025. potrošnja "dogura" do 173 milijarde dolara. Navodi se i da bi tad oko 20 posto kućanstava diljem svijeta trebalo imati barem jedan uređaj za pametni dom. U ovoj godini bi ih trebalo biti 15 posto.
Sjeverna Amerika najveće je tržište i čini 40 posto udjela po pitanju potrošnje na rješenja za pametne domove. Azijsko-pacifička regija je na 29 posto, a Zapadna Europa na 18 posto.
Sigurnosna rješenja su ono što potrošači traže u najvećoj mjeri i potiču rast u Sjedinjenim Američkim Državama i Zapadnoj Europi. Konkretnije, nadzorne pametne kamere i pametne žarulje na prvom su mjestu po pitanju sigurnosnih rješenja za pametne domove.
Ujedno, veliki poticaj za tržište jest kontinuirani pad cijena, što potrošačima koji prije nisu razmišljali o ovim rješenjima, daje motivaciju okrenuti se nekom od njih. Tako nešto očekivalo se i prije nekoliko godina, ali tijekom prošle godine nije bilo jasno u kojem će smjeru ići tržište i kojom brzinom bi moglo doći do rasta. Na kraju, sve je nekako došlo na svoje.
Globalna tržišta zabilježila su mješovita kretanja 6. svibnja 2025. Dok su azijske burze uglavnom porasle potaknute optimizmom oko potencijalnih trgovinskih pregovora i lokalnih poticaja, na europskim tržištima prevladala je opreznost uslijed političkih događaja i neizvjesnosti oko tarifa. Istodobno je Wall Street dan zaključio padom jer su ulagači iščekivali ishod sastanka Federalnih rezervi te čvršće naznake rješavanja carinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti – ona već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji. To je bila središnja poruka drugog izdanja međunarodne konferencije „Izazovi implementacije umjetne inteligencije u poduzeća – godinu dana poslije“, održane u Infobipovu kampusu u Zagrebu. Stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije složili su se: vrijeme je da prijeđemo iz faze eksperimentiranja u fazu odgovorne, strateške i zajedničke primjene AI-ja.
Kineski predsjednik Xi Jinping usmjerio je nacionalni fokus na umjetnu inteligenciju, istaknuvši kako očekuje da Šangaj predvodi razvoj strategije i upravljanja umjetnom inteligencijom u zemlji.