Nekoliko europskih tvrtki osudilo je prijedlog vlasti da se izostave zahtjevi za suverenitetom podataka iz nadolazeće sheme sigurnosne certifikacije u oblaku. Kompanije koje su potpisale pismo uključuju Orange, Telecom Italia, Capgemini, Airbus, EDF i Deutsche Telekom.
Novinska agencija Reuters objavila je sadržaj pisma koje je potpisalo 18 tvrtki u kojem se kritikuje potez političara EU da ukinu zahtjeve oko pohrane i obrade podataka u najnovijem nacrtu sheme ocjenjivanja kibernetičke sigurnosti za usluge u oblaku. Poziva političare iz država članica da odbace najnoviji prijedlog, o kojem će se raspravljati na sastanku sljedeći tjedan.
Shema certificiranja postavljena je kao dobrovoljna, ali je namijenjena da vodi tijela u državama članicama pri donošenju odluka o dobavljačima. Već nekoliko godina prolazi kroz regulatorni proces u EU. U pismu, tvrtke tvrde da je zahtjev oko suvereniteta podataka sadržan u ranoj verziji plana bio potreban kako bi se ublažio rizik od nezakonitog pristupa podacima, navodeći strah da bi prekomorske vlade mogle pristupiti informacijama o europskim građanima.
Mjera podjele koja je ukinuta u najnovijem prijedlogu zahtijevala bi od tvrtki sa sjedištem izvan EU-a da uspostave lokalno zajedničko ulaganje ili da koriste treću stranu sa sjedištem u državi članici za pohranjivanje i obradu podataka kako bi postigla najvišu ocjenu. U pismu je grupa također tvrdila da bi izostavljanje zahtjeva za suverenitet potkopalo održivost komercijalnih proizvoda ili onih koje razvijaju europski igrači kako bi riješili problem.
U ovom će desetljeću biti stvoreno oko 170 milijuna novih radnih mjesta, dok će istovremeno 92 milijuna radnih mjesta nestati, čime se ostvaruje neto povećanje zaposlenosti od 78 milijuna radnih mjesta.
Važno je napomenuti da Google nikada nije uistinu sudjelovao u provjeravanju činjenica kao dio svojih politika moderiranja sadržaja. Ipak, tvrtka je ulagala u europsku bazu podataka za provjeru činjenica prije nedavnih izbora u EU.