Taj iznos uključuje 20 milijardi eura za AI "gigatvornice" koje će obrađivati i trenirati velike modele.
Depositphotos
Europska unija iskoristit će priliku i na AI Action sumitu u Parizu najaviti ulaganje od 200 milijardi eura u razvoj umjetne inteligencije, brzorastuću tehnologiju oko kojeg ova ponajveća svjetska regija podosta zaostaje za Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama.
Također, taj iznos uključuje 20 milijardi eura za AI "gigatvornice" koje će obrađivati i trenirati velike modele. O tome se već duže vrijeme razgovara, ali tek se čekaju neki konkretniji potezi.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je plan pod nazivom InvestAI. Ipak, suprotno od kritika, a možda i realnosti, istaknula je da Europa nije zakasnila u natjecanju s Kinom i SAD-om.
"Granice se stalno pomiču, vodstvo je još uvijek otvoreno, a iza tih granica nalazi se cijeli svijet primjene AI-ja. Dovođenje umjetne inteligencije u industrijske specifične primjene i korištenje njezine moći za produktivnost i ljude - tu Europa može zaista preuzeti vodstvo u utrci", kazala je Von Der Leyen.
Ova vijest dolazi nakon što je Francuska objavila da privatne investicije ulažu 109 milijardi eura u njezin AI ekosustav. Ta država također posvećuje gigavat nuklearne energije za AI računalni projekt koji vodi FluidStack, a koji će koristiti čipove proizvedene od strane, očekovani, Nvidije.
Treba naglasiti i da je siječanj bio značajan mjesec za razvoj umjetne inteligencije u SAD-u i Kini.
U SAD-u su OpenAI i SoftBank najavili partnerstvo vrijedno 500 milijardi dolara pod nazivom Stargate za izgradnju AI infrastrukture. U međuvremenu, kineski AI asistent DeepSeek postao je globalna senzacija, pri čemu kompanija tvrdi da nudi istu kvalitetu kao konkurencija, ali uz znatno niže troškove razvoja. Nažalost, i uz cenzuru postavljenu od strane kineskih vlasti, kako DeepSeek ne bi davao odgovore koji bi joj mogli štetiti...
Nova studija Juniper Researcha predviđa da će do 2028. godine ušteda korištenjem stablecoina dosegnuti 26 milijardi dolara na globalnoj razini. To znači da bi se ušteda povećala za 73 posto u odnosu na 15 milijardi dolara u 2025.
Hrvatske tvrtke prepoznale su potrebu za zajedničkim nastupom na tržištu GCC, gdje gospodarski rast iznosi 4 posto u usporedbi s 2 posto u EU. Iako imamo uspjehe pojedinačnih igrača poput Podravke, Infobipa, Končara, Klimaopreme, Q Agency-a, Solvershipa, JGL-a i osalih, nedostajala je sinergija. Iz tih razloga i želje da se pomogne hrvatskim firmama u internacionalizaciji pokrenuo se ambiciozan pothvat za stvaranjem jedinstvene platforme koja objedinjuje inovativne ideje i poslovne prilike.