Banka koja je dobila prvu GDPR u Hrvatskoj, svjesno je kršila ljudska prava gotovo godinu dana, a novčana je kazne izrečena tek nakon 30 izdanih rješenja
U Zagrebu je 13. ožujka Agencija za zaštitu osobnih podataka (AZOP) objavila informaciju o izricanju prve GDPR kazne u Hrvatskoj. Radi zbunjujuće lokalne regulative, nije potpuno jasno do koje mjere kod izricanja kazni AZOP prema javnosti mora biti transparentan, no kako se čini, informacije o kaznama većim od 100.000 kuna moraju se objaviti na stranicama AZOP-a ne anonimizirane.
I konkretnom slučaju, objavljene informacije ne navode koja je banka kažnjena niti koliko, već samo objašnjavaju detalje slučaja i razloge za izricanje kazne.
Kazna je izrečena jer je Banka u periodu 25.5.2018 and 30.4.2019. odbijala klijentima izručiti dokumentaciju o njihovim kreditima, pravdajući se time da se ne radi o osobnim podacima nego o kreditnoj dokumentaciji.
Unatoč čak 34 rješenja kojima je AZOP naložio predaju dokumentacije, Banka nije promijenila svoju praksu. Dokumentacija se davala samo onim klijentima koji su se žalili AZOP-u. Istraga je ustanovila da je Banka odbila zahtjeve oko 2.500 klijenata.
Cijeli je ovaj slučaj usko povezan sa slučajem „Franak“ koji se vodio protiv 8 najvećih banaka u Hrvatskoj. Istraga je pokazala da je Banka bila svjesna da uskraćivanjem predmetne dokumentacije, onemogućava klijente u borbi za ostvarivanje njihovih prava iz slučaja „Franak“ u kojem je mnogim hrvatskim građanima nanesena velika materijalna šteta, a neki su ostali i bez svojih domova.
AZOP objašnjava da je prilikom izricanja kazne vodio računa o broju oštećenih klijenata Banke, činjenici da je Banka znala kako ih svojim postupkom sprječava u ostvarivanju prava, trajanju kršenja i svim ostalim elementima koji bi mogli utjecati na visinu kazne.
AZOP također navodi da se radi o težem prekršaju za koji je predviđena kazna do 20 milijuna eura, ali ne navodi točan iznos izrečene kazne, kao ni naziv banke.
U izjavi kojom je najavljena nova carina na automobile i auto dijelove, predsjednik Donald Trump poziva se na odredbu 232. Zakona o proširenju trgovine iz 1962. godine, koja predsjedniku daje ovlast prilagoditi uvoze u Sjedinjene Države „u količinama ili pod okolnostima koje prijete narušavanju nacionalne sigurnosti.
Nedavno istraživanje objavljeno na Search Engine Journalu otkriva da su marketinške primjene generativne umjetne inteligencije (AI) znatno manje zastupljene u usporedbi s osobnim aplikacijama poput terapije i organizacije života.
Western Digital je nedavno održao dan za investitore s glavnim fokusom na to kako planira višestruko povećati kapacitet hard diskova unutar desetljeća.