Kada postanu operativni, sateliti će pružati neprekidnu širokopojasnu mobilnu uslugu diljem Sjedinjenih Američkih Država i na odabranim globalnim tržištima.
Depositphotos
Vodafone je demonstrirao mogućnosti nove satelitske mreže ostvarivši prvi satelitski video poziv na svijetu.
Kompanija je koristila satelite BlueBird partnera AST SpaceMobilea, koji su posebno dizajnirani za prijenos 4G/5G mobilnih širokopojasnih signala iz svemira. Ova tehnologija omogućit će korisnicima pristup mobilnom internetu putem bilo kojeg 4G/5G pametnog telefona u udaljenim područjima bez tradicionalne mobilne pokrivenosti.
Tijekom demonstracije, glavna izvršna direktorica (CEO) Vodafone Groupa Margherita Della Valle, objasnila je da se sateliti BlueBird mogu izravno povezati s običnim pametnim telefonom i zatim prenijeti signal natrag u Vodafoneovu zemaljsku mrežu putem satelitske veze. Potom je obavila poziv s inženjerom smještenim u udaljenom planinskom području Walesa, tzv. "nought spotu" bez mobilne pokrivenosti. Kvaliteta poziva bila je nešto niže rezolucije i s primjetnim kašnjenjem, ali sasvim solidna i iskoristiva.
Naime, AST SpaceMobileovih pet satelita BlueBird opremljeno je komunikacijskim sustavima koji omogućuju običnim pametnim telefonima brzine usporedive s onima na klasičnim baznim stanicama - do 120 megabita u sekundi.
Kada postanu operativni, sateliti će pružati neprekidnu širokopojasnu mobilnu uslugu diljem Sjedinjenih Američkih Država i na odabranim globalnim tržištima. To će omogućiti korisnicima mobilnih uređaja komunikaciju čak i u područjima s ograničenom pokrivenošću baznih stanica, poput ruralnih zajednica ili nacionalnih parkova.
U konačnici, Vodafoneova mreža omogućit će potpuno širokopojasno mobilno iskustvo kada zaživi u Europi, što se očekuje do kraja ove godine. U međuvremenu, AT&T, Verizon i AST SpaceMobile započet će testiranja u SAD-u tijekom proljeća, no još nije objavljen točan datum pokretanja ni cijene usluge na američkom tržištu.
Eutelsat je započeo pregovore s investitorima kako bi prikupio 1,5 milijardi eura za proširenje svoje konstelacije satelita u niskoj Zemljinoj orbiti. Operator razgovara s francuskom vladom, investicijskim fondom Fonds Stratégique de Participations, brodarskom tvrtkom CMA CGM i britanskom vladom.
Operatori u Hrvatskoj za sada koriste 5G non-standalone (NSA) arhitekturu, koja se oslanja na postojeću 4G infrastrukturu i čime se omogućio brži 5G rollout. Trenutna implementacija 5G stand-alone (SA) mreža je još uvijek u ranoj fazi, ali napreduje, odgovaraju na upit ICTbusiness.info iz domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Međutim već se priča i o 6G mrežama, ali i potrebnim frekvencijama.