Za operatere je učinkovitost korištenja spektra ključna za njihove napore da zadovolje naizgled nezasitan rast podatkovnog prometa. Puštanje novog spektra – obično u “srednjem pojasu” oko 3,5 GHz – osiguralo je prostor za početnu implementaciju novog radija 5G, ali karakteristike širenja ovih viših frekvencija u usporedbi s osnovnim 2G, 3G i 4G pojasima između 800- 2100 MHz zahtijeva dodatna mjesta za postizanje kontinuirane i sveprisutne pokrivenosti, što povećava izazov i troškove uvođenja, smatraju analitičari.
Kao i sa svakim prethodnim novim tehnološkim prijelazom, uvođenje novih mreža uključuje naporan rad i velika ulaganja u nadogradnju ili dodavanje nove mrežne opreme.
Operatori također žele pojednostaviti svoje mrežne operacije ukidanjem 2G i/ili 3G i preusmjeravanjem spektra na učinkovitije 4G i 5G tehnologije. Međutim, gašenje 2G ili 3G riskira poremećaj nekih vrlo vrijednih temeljnih usluga stvaranjem problema u međusobnom radu i za dolazne roamere i za odlazne putnike.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.