Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump potpisao naredio je zabranu američkim kompanijama da koriste stranu telekomunikacijsku opremu za koju se vjeruje kako predstavlja bilo kakav rizik po nacionalnu sigurnost.
U naredbi se ne navodi niti jedna konkretna kompanija, ali se vjeruje da je glavna "meta" upravo kineski Huawei, koji je već optuživan za špijunažu na američkom tlu.
Ipak, kineski tehnološki gigant je poručio da će ograničavanje njegovog poslovanja u SAD-u samo donijeti štetu američkim potrošačima i kompanijama, št vjeruju i stručnjaci.
Bez obzira na to, otprije je nekoliko zemalja svijeta stalo na stranu SAD-a i izrazilo zabrinutost da Kina slobodno i bez ikakvih ograničenja može koristiti Huaweijeve proizvode za nadzor, odnosno, špijuniranje. Velika Britanija, Japan, Australija, Novi Zeland, Kanada... samo su neke od država koje brinu zbog postupaka Huaweija.
Ali, nekako se čini da američki pritisak na saveznike ima prvenstveno veze s dolaskom mobilnih mreža pete generacije (5G). Jer, Huawei je najveća kompanija na tržištu koje se veće uz novu tehnologiju i američki ciljevi mogli bi biti usporavanje Kine. Tako nešto ne bi bilo čudno u današnje vrijeme, no ništa nije dokazano.
Trump će svakako ući u povijest zbog odluka kao ova, a tek će vrijeme reći koliko je bio u pravu ili u krivu. Ono što se sad zna je da njegovi potezi nisu baš usmjereni prema slobodnoj trgovini koju zagovara onaj dobrostojeći i iznimno bogati dio njegovih birača s prošlih, ali i nadolazećih izbora.
Kako god, Američko ministarstvo trgovine je uvrstilo Huawei na listu kompanija kojima je zabranjena kupovina tehnologije od američkih firmi bez dozvole vlade. I za očekivati je da će ovi potezi dodatno povećati tenzije između SAD-a i Kine, koje su već eskalirale ovoga tjedna zbog visine tarifa u trgovinskom ratu...
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.