Velika Britanija dosegnula važnu prekretnicu u povezivanju ruralnih područja
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila je da je 50 ruralnih lokacija nadograđeno kako bi svim mobilnim operaterima omogućile zajednički pristup za pokrivanje 4G uslugama.
Posebna zabrinutost pojavila se prošlog mjeseca zbog dogovora između Starlinka i Ukrajine, kojim se toj zemlji omogućuje korištenje satelitskih usluga koje pruža tvrtka Elona Muska. Europska unija požurila je s pronalaskom alternativnog rješenja za Starlink, potaknuta neizvjesnostima u transatlantskim odnosima, kao i bliskim vezama Elona Muska s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Tvrtka SES proširila je pregovore s Europskom unijom i brojnim europskim vladama o planovima za nadopunu usluga koje trenutno nudi Starlink. Europska unija je prvi put kontaktirala operatere, uključujući SES i Eutelsat, u ožujku, nakon što su porasle napetosti u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama. Izvršni direktor SES-a, Adel Al-Saleh, izjavio je kako su ti početni razgovori sada prerasli kratkoročne planove i prešli u fazu razvoja modela srednjoročne i dugoročne suradnje.
„Ono što vidimo jest da su sve europske vlade ozbiljno odlučile povećati izdvajanja za obranu“, pojasnio je Al-Saleh. „Postoje alternative – ne za potpuno zamjenjivanje Starlinka, to nije moguće – već za njegovo nadopunjavanje i jačanje.“
Posebna zabrinutost pojavila se prošlog mjeseca zbog dogovora između Starlinka i Ukrajine, kojim se toj zemlji omogućuje korištenje satelitskih usluga koje pruža tvrtka Elona Muska. Europska unija požurila je s pronalaskom alternativnog rješenja za Starlink, potaknuta neizvjesnostima u transatlantskim odnosima, kao i bliskim vezama Elona Muska s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Potreba EU za alternativama raste u vrijeme kada se konkurencija u sektoru satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO) ubrzano povećava. Osim Starlinka, na tržištu se sve snažnije pozicioniraju i Amazonov Project Kuiper te kineski SpaceSail, koji razvijaju vlastite masivne konstelacije satelita. Ipak, Al-Saleh naglašava da je otpornost globalne mreže pitanje koje nadilazi samo jačanje domaćih satelitskih kapaciteta. Upozorio je na rizike oslanjanja na jednog ili dva pružatelja usluga. „Nije riječ samo o izbjegavanju Starlinka ili kineskih rješenja. Riječ je o izbjegavanju ovisnosti o jednom ili dva dobavljača. Žele fleksibilnost.“
SES trenutačno upravlja flotom od približno 70 satelita u različitim orbitama, od čega je više od 20 u srednjoj Zemljinoj orbiti (MEO), a planira povećati ukupan broj na 100. Sateliti u MEO-u nalaze se na visini od oko 8.000 kilometara iznad Zemlje i omogućuju brži prijenos podataka u odnosu na tradicionalne satelitske sustave. Osim potrošačima, ovi sateliti pružaju usluge povezivanja i vladinim institucijama.
U kontekstu jačanja europske sigurnosne autonomije, Europska komisija je već ranije pokrenula inicijative poput IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite), kojom se planira uspostava europskog suverenog satelitskog sustava do kraja desetljeća. Ovaj program vrijedan više milijardi eura ima za cilj osigurati neovisne i sigurnosno otporne komunikacijske kapacitete za EU, uključujući kritičnu infrastrukturu, obranu i krizne situacije.
Također, analitičke kuće poput Euroconsult i NSR (Northern Sky Research) ističu da će se tržište sigurnih satelitskih komunikacija u Europi značajno proširiti do 2030., osobito u kontekstu rastućih prijetnji cyber napada, klimatskih kriza i geopolitičkih nestabilnosti. U tom svjetlu, diversifikacija pružatelja usluga, uključujući SES i Eutelsat, smatra se ključnim korakom u smanjenju strateške ovisnosti o američkim i kineskim tehnološkim divovima.
Osim geopolitičkih motiva, EU se suočava i s tehnološkim izazovima: iako Starlink ima veliku prednost u broju satelita i operativnoj mreži, europski operateri sada ulažu u nove generacije satelita sa sposobnostima dinamičkog preusmjeravanja signala, smanjenom latencijom i većom šifriranom sigurnošću, što je ključno za vojnu i vladinu upotrebu. Dugoročno, upravo će ta tehnološka konkurentnost odrediti ravnotežu moći u satelitskom prostoru.