Najavljena velika kazna za HT od milijun kuna i 700 tisuća kuna za odgovornu osobu prema najnovijem rješenju HAKOM-a izazvala je prilično burne reakcije na domaćem telekomunikacijskom tržištu. I dok jedni pozdravljaju ovakvu odluku domaćeg telekomunikacijskog regulatora jer će donijeti reda na tržištu, drugi pak tvrde kako su počinjene neke pogreške.
Potaknuti time u detalje smo proučili navedenu odluku, te upitali odvjetnike za savjet. Prema njima, iako ne žele u javnost imenom i prezimenom, naime u prijeboj mogu ići samo dospjela i dosad ne naplaćena potraživanja, a ne bilo kakvo drugo potraživanje koje još nije dospjelo. Iako naš sugovornik nije želio biti imenovan, on ističe kako pravno gledano je HAKOM-ova odluka dvojbena, pritom ističući da domaća zakonska regulativa po običaju nije jasna.
Zanimljivo je pritom da napominje kako u rješenju HAKOM-a stoji i da je HT u prijeboj uključio obveze H1 Telekoma koje su nastale ranije, postigao bi istu svrhu u pogledu ostvarivanja svojih potraživanja, te da je stoga inspektor donio rješenje kojim je obvezao HT izmijeniti izjavu o prijeboju na način da obuhvati ranije dospjele obveze H1 Telekoma, odnosno one obveze zbog kojih je došlo do blokade računa.
Objašnjavajući ovo, on tvrdi da se u ovom slučaju mogu donositi različita tumačenja Zakon o obveznim odnosim, iako naš drugi izvor s telekom tržišta pojašnjava da je HT ipak postupio u skladu sa zakonom, te da će pravna bitka između H1 Telekoma i HT-a žestoko nastaviti. Pritom posebno napominje kako je zanimljivo da se drugi telekom operateri ne žale na HT, te da pokušavaju ostati po strani čekaju ishod koji bi i za njih mogao biti povoljan.
Naime, ono što je sporno jest koja potraživanja ulaze u prijeboj, odnosno može li HT ili bilo tko drugi birati od dospjelih potraživanja što ulazi u prijeboj ili ne. Nažalost, iz HT-a zasad nema službenog odgovora, no ako je suditi po dosadašnjim reakcijama HT-A oni se očito ne žele s HAKOM-om prepucavati preko medija. Unatoč čekanju na odgovor, poručeno nam je da HT u ovome trenutku ne želi komentirati predmetnu HAKOM-ovu odluku.
Ericsson i MediaTek postavili su novi 5G rekord brzine prijenosa od 440 Mbps u niskopojasnom i srednjepojasnom spektru koristeći Uplink Carrier Aggregation. Brza brzina uzlazne veze donosi bolja, glatkija iskustva za korisnike videokonferencija, streamere i njihovu publiku s više sličica u sekundi i višom rezolucijom slike.
Tradicionalna HAKOM-ova konferencija ˝G Dan˝ održana je ovog ponedjeljka u Zagrebu, a okupila je brojne stručnjake, koji su došli čuti što se novoga događa u svijetu satelitskih komunikacija i doznati iz prve ruke kada se može očekivati lansiranje prvog hrvatskog satelita u orbitu.
Operateri će generirati više od 10 milijardi dolara prihoda od podataka u roamingu na globalnoj razini 2024., što će porasti s 8,6 milijardi dolara iz 2023., prema Juniper Researchu. Međutim, izvješće upozorava da će unatoč godišnjem rastu od 15 posto, budući maloprodajni prihodi operatera od roaminga biti ugroženi pojavom konkurentskih rješenja za mobilnost putovanja. Rješenja mobilnosti na putovanjima uključuju opciju za pretplatnike u roamingu da usvoje privremeni lokalni profil umjesto da naplaćuju troškove roaminga kada putuju u inozemstvo.