Njemački telekomunikacijski operator O2 Telefónica započeo je ambiciozan projekt u suradnji s infrastrukturnim partnerom 5G Synergiewerk, kojim postavlja tzv. 5G pametne stupove javne rasvjete u središtima gradova i na ključnim lokacijama diljem zemlje. U prvoj fazi, tijekom 2025. godine, planirano je postavljanje pametnih rasvjetnih stupova u 25 najvećih njemačkih gradova, uz najavu daljnjeg širenja.
Ovi novi stupovi zamjenjuju klasične ulične svjetiljke, a osim energetski učinkovite LED rasvjete integriraju male 5G antene povezane optičkim vlaknima. Time omogućuju bržu i pouzdaniju mobilnu povezanost na lokacijama gdje je prostor za antenske sustave ograničen, a potreba za mobilnim internetom visoka – poput urbanih središta, događanja ili turističkih destinacija.
Projekt se oslanja na pozitivna iskustva iz probne faze tijekom Europskog nogometnog prvenstva 2024. godine u Kölnu, gdje su pametni 5G stupovi omogućili stabilnu povezivost posjetiteljima. Uslijedit će nove instalacije na frekventnim punktovima, poput Oktoberfesta u Münchenu, sajma Rheinkirmes u Düsseldorfu i sajma Dom u Hamburgu, ali i na lokacijama u Frankfurtu, Hannoveru i Stuttgartu. Do kraja 2025. planira se postaviti najmanje 50 novih stupova.
Pametni stupovi se konceptualno uklapaju u pametna gradska rješenja. Kako ističe Ralf Gerbershagen iz 5G Synergiewerka, ovaj tip infrastrukture ne samo da osigurava noćnu rasvjetu, već omogućuje i snažniju, digitalno otpornu mobilnu mrežu. Osim toga, koristi se u naprednim projektima poput umrežavanja senzora za gradsku infrastrukturu i optimizacije poslovanja u stvarnom vremenu.
Projekt uključuje i širenje prema turističkim regijama kao što su Sjeverno i Baltičko more te Bodensko jezero, gdje se tijekom sezone očekuju veliki zahtjevi za podatkovnim prometom. Poboljšana povezanost trebala bi donijeti korist i lokalnim poslovnim subjektima.

U tehnološkom smislu, projekt se nadovezuje na raniju odluku O2 Telefónica o aktivaciji svoje 5G Standalone mreže pod nazivom „5G Plus“, koja koristi frekvencijske pojaseve od 700 MHz, 1,8 GHz i 3,6 GHz. Za razliku od prijašnje Non-Standalone 5G arhitekture koja se oslanjala na 4G infrastrukturu, nova SA mreža omogućuje i upotrebu tehnologije VoNR (voice over new radio), što korisnicima osigurava kvalitetnije glasovne pozive putem 5G mreže.
O2 Telefónica već koristi 5G SA u privatnim kampus mrežama za industriju i javni sektor, a novom infrastrukturom planira proširiti dostupnost na širi spektar korisnika – od tvrtki i zdravstvenih ustanova do gradskih službi. Cilj je postići nacionalnu pokrivenost Standalone 5G mrežom do kraja 2025. godine.
Projekt 5G pametne rasvjete u Njemačkoj je konkretan primjer kako se digitalna infrastruktura može integrirati u postojeće gradske sustave na održiv i funkcionalan način. Ova inicijativa uklapa se u šire europske ciljeve vezane uz digitalnu transformaciju, pametne gradove i klimatsku neutralnost. Ujedno predstavlja potencijalni model za druge europske zemlje, uključujući i Hrvatsku, gdje bi slični modeli mogli unaprijediti digitalnu povezanost u urbanim, ruralnim i turističkim sredinama.