Optus Networks i Huawei su na Mobile World Congressu u Barceloni objavili da su postigli potom i podijelili brzinu od 665Mbps kroz 16 uređaja korištenjem Massive MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) tehnologije.
Testiranje, obavljeno prošle nedjelje (26. veljače) obavljeno je kroz jedan frekvencijski kanal od 20MHz na opsegu od 2300MHz i to korištenjem tehnologije koja može formirati sami odaslani snop (eng., beam-forming).
"Massive MIMO tehnologija iznimno je bitna jer postavlja temelje za uvođenje nadolazeće mobilne mreže pete generacije (5G), kazao je Dennis Wong, direktor u Optus Networks.
No, nisu jedini koristili ovu tehnologiju i to prezentirali na MWC u Barceloni. Naime, ZTE je napravio identičan test, ali s mnogo boljim rezultatima. Konkretno, njihova 4G mreža na vrhuncu doseže 2,6Gbps, a pojašnjeno je i kako.
"Uz FDD-LTE (frequency-division duplex) Massive MIMO rješenje, dokazat ćemo da smo sposobni ponuditi najkompetitivniju predfazu za 5G tehnologiju. Ali i ponuditi korisnicima idealno tranzicijsko rješenje, rekao je Zhang Jianguo, ZTE-ov potpredsjednik.
Osim Massive MIMO, u svom se testu ZTE poslužio i spajanjem 4G terminala simultano. Kraće, nazvali su svoj patent, kao što je spomenuto, FDD-LTE Massive MIMO. Napaja ga čip MSC2.0.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.