Njemačka će ipak omogućiti Huaweiju sudjelovanje u izgradnji mobilnih mreža pete generacije (5G)! Ta informacija stigla je s krajem studenoga i značajna je za kinesku megakompaniju, kojoj je trebala jedno takva vijest u moru onih koje potvrđuju zabranu poslovanja u većini dijelova Europske unije.
No, dok je sigurno problematično ostati bez Estonije, Švedske, Rumunjske, Bugarske ili Češke, ostati poslovno vezan za Njemačku je nešto što itekako olakšava situaciju za Huawei. I vjerojatno bi se većine spomenutih, kao i nekih drugih zemalja, Huawei rado odrekao u zamjenu za nastavak implementacije 5G tehnologije u najvećoj zemlji Europske unije.
Prema nacrtu zakona koji bi trebao proći u Bundestagu ovog mjeseca, Njemačka planira stroge kontrole Huaweijeve opreme, no zabrana se ne spominje. Nacrt IT-Sic 2.0, zakon o povećanju sigurnosti sustava informacijske tehnologije, predviđa da proizvođači opreme kao što je Huawei moraju izdati jamstvo u kojem osiguravaju da njihova tehnologija ne ostavlja nikakva "stražnja vrata" za kibernetičke napade.
Zakon je ispisan na čak 92 stranice, a posebna pažnja posvećena je korištenju tehnologije kineske tvrtke Huawei u njemačkim 5G mrežama. Određene formulacije pokazuju da su Federalni ured vanjskih poslova, Savezna obavještajna služba i sigurnosni stručnjaci iz Ministarstva unutarnjih poslova prevladali na odlučujućim pozicijama.
Ipak su poslovni argumenti pobijedili u raspravama o tome treba li dozvoliti Huaweiju poslovanje u Njemačkoj. Naime, oni su išli u smjeru da bez Huaweija Njemačku čeka podosta zaostajanja na 5G planu, što si ta moćna zemlja nikako ne može dozvoliti. To ne čudi, udio Huaweijevih komponenti u njemačkim bežičnim mrežama čiji oko 65 posto kod Deutsche Telekoma, 55 posto kod Vodafonea i 50 posto u Telefónici.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.