Prošlog se tjedna u Barceloni održao Mobile World Congress koji je obilježio rast broja posjetitelja na 72 tisuće iz 200 država, čak 5 tisuća više nego godinu dana ranije, objavili su iz GSMA koji je organizator ovog najvećeg svjetskog sajma mobilne telekomunikacijske industrije.
S njega smo za vas izvještavali, slikali, snimali, razgovarali, analizirali i to s novog izložbenog prostora Fira Gran Via koji je po prvi put sajam u Barceloni iz gotovo pa centra grada preselio na periferiju. Novi sajamski prostor, veći nego prošle godine i to čak dva puta narastao je na 240 tisuća četvornih metara neće nam ostati u najboljem sjećanju jer je trebalo vremena za snalaženje.
Iako je novi press centar zaista mnogo bolji nego prijašnji i omogućuje kvalitetan rad za nekoliko tisuća novinara koji su svakodnevno izvještavali sa sajma bilo je gužvi. Sam je press centar povećan za 30 posto uz novi Media Village, te 140 posto više mjesta za sjedenje, no ni to nije bilo dovoljno pa se sjedilo i na podu.
Samog izložbenog prostora bilo je 94 tisuće četvornih metara u odnosu na 70 tisuća koliko ga je bilo na starom sajamskom prostoru Fira Montjuic.
Organizatori su se potrudili da prostora u kongresnim dvoranama bude 21 posto više, instalirali su 270 dodatnih hot spotova za bežičnu mrežu. Kako bi sve bilo u znaku zelenih tehnologija i održivog razvoja za napajanje mnoštva uređaja i štandova koristilo se 18 tisuća solarnih panela.
Iz GSMA su se pohvalili kako su ove godine imali čak 50 posto visoko rangiranih posjetitelja, te čak 4300 izvršnih direktora od najvećih svjetskih kompanija do mali start up-ova za koje je bio organiziran poseban dio događanja gdje su se sastajali, razgovarali, dogovarali i pregovarali.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).