Roaming je uvijek bio neprijatelj korisnika mobilnih telefona, a kako sada stvari stoje, izgleda da će mobilni operateri i dalje nastaviti s ubiranjem velikog novca iz ovog segmenta potrošnje. Prema novom izvješću koje je objavila istraživačka tvrtka Juniper Research, zarada mobilnih operatera od roaming podatkovnog prometa do 2018. godine bi mogla doseći 42 milijarde dolara.
Za prosječnog korisnika mobilnih telefona, ovaj iznos novca je nezamisliv, ali Juniper upozorava da će mobilni operateri morati roaming učiniti privlačnijim za krajnjeg korisnika, ako žele dostići ovakva predviđanja.
Tvrtka Juniper je svoje procjene temeljila na dvije presudne stvari, većoj mogućnosti korištenja 4G mreže i smanjenju troškova roaminga. Kako će mobilni operateri sve više širiti dostupnost LTE mreže, tako će korisnici sve više biti u iskušenju da još više koriste podatkovne usluge, bez obzira na to nalazili se oni u roamingu ili ne. Ako se uz širenje LTE dostupnosti doda i smanjenje troškova roaminga, mobilni operateri bi do 2018. godine vrlo lako mogli dosegnuti 42 milijarde dolara zarade.
Međutim, ako mobilni operateri ne budu oprezni, mogli bi dio ovih predviđenih prihoda ispustiti iz ruku. U izvješću se ističe da će mobilni operateri morati ponuditi usluge i cijene koje će korisnike navesti na još češće korištenje LTE mreže.
U ovom trenutku, neki mobilni operateri za nešto više od 100 MB roaming podatkovnog prometa naplaćuju oko 30 dolara, a izgleda da oni još neko vrijeme neće smanjivati takve cijene. Zapravo, dok god će korisnici vaditi SIM kartice iz telefona kako bi izbjegli plaćanje roaminga, tako dugo će mobilni operateri biti u opasnosti od gubljenja dijela predviđene zarade.
Unatoč svemu tome, mobilni operateri i dalje će u narednih nekoliko godina uspijevati ostvariti značajnu zaradu od podatkovnog roaminga.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.