Kina s uvođenjem 5G mreža u blagoj prednosti ispred SAD-a

Kina s uvođenjem 5G mreža u blagoj prednosti ispred SAD-a
DepositPhotos

Dolazak mobilnih mreža pete generacije (5G) ne donosi promjene samo u brzini prijenosa podataka, niti na tržištu koje se tiče Interneta stvari (IoT) ili raznih drugih tehnologija i sektora, već donosi i promjene kad se radi o državama koje će biti lideri generacije. Dok su kod 4G to bile Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja, kod 5G to će biti Kina.

Jer, do 2023. će na 5G biti oko milijardu korisnika diljem svijeta, a Kina će činiti polovicu od toga. Do 2025. će nastaviti brojati najviše 5G korisnika na svijetu, njih 40 posto od ukupne brojke. Srećom, prednosti koje Kina ima kad su u pitanju njeni stanovnici i baza na koju se proizvođači mogu osloniti, prepoznala je Europska unija. Inače, posljednja u utrci svjetskih velesila po pitanju implementacije 5G tehnologije.

Ukratko, s Kinom je postigla sporazum koji označava suradnju na razvoju 5G mreže, čime bi ta tehnologija trebala stići prije ili prema prognozama - 2020. godine. Ovo vrijedno partnerstvo omogućava jednoj i drugoj strani uvid u istraživanja, financije i uključuje sve zemlje u srodne asocijacije (europska 5G PPP i kineska IMT-2020), što znači da nitko neće ostati po strani i uistinu će se zajedničkim snagama pokušati napraviti nešto hvalevrijedno.

Trud da peta generacija mobilnih mreža postane stvarnost neće više biti pokušaj pojedinačnih kompanija već se sve podiže na mnogo više razine, a to otvara prostor za poboljšanje infrastrukture i financiranja. Ipak govorimo o mobilnoj mreži koja bi trebala donijeti brzine od deset Gbps, a ovim se projektom garantiraju one do 20 Gbps.

Naravno, SAD i Južna Koreja neće sve mirno gledati, nastavit će ulagati milijarde i milijarde dolara kako bi što prije i bolje izvukli korist tehnologije koja će brzo i efikasno pokoriti svijet, u to nema sumnje! Zato je bitno biti lider, ili na samom vrhu...