U razdoblju od 18. listopada 2019. do 20. siječnja 2020. HAKOM je proveo javnu raspravu o budućoj dodjeli frekvencijskih pojaseva 700 MHz, 1500 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz kojom je izvijestio dionike tržišta i javnost o namjeri dodjele spektra za 5G mreže te ispitao stanje i potrebe tržišta.
Tijekom rasprave zaprimljeni su komentari različitih sudionika, koji obuhvaćaju operatore mreža pokretnih komunikacija, kao i lokalne/regionalne operatore te mrežnog operatora, predstavnike industrije i javnosti. S obzirom na strukturu i raznolikost zaprimljenih odgovora i općih komentara, HAKOM je svoja stajališta nakon javne rasprave iznio u okviru dokumenta kojim iskazuje namjeru provođenja javne dražbe za frekvencijska područja 700 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz, što proizlazi iz različitih iskazanih interesa prikupljenih tijekom javne rasprave. Unutar postupka javne dražbe mogu se postaviti pravila i uvjeti kako bi se ostvarilo ciljano pokrivanje korisnika i osiguranje investicija u područja od posebnog interesa (otoci, ruralna i planinska područja, prometnice, željeznice i sl.).
Sudionici se mogu nadmetati i oko vrste i razine obveza iz dozvole, što će biti jedan od ključnih faktora unutar tog postupka. O svim parametrima dražbe će se provesti javna rasprava, gdje će zainteresirana javnost imati mogućnost upoznati se s namjerama HAKOM-a i iznijeti svoje komentare.
Najkasnije prilikom provođenja javne rasprave o javnoj dražbi, provest će se i javne rasprave o podzakonskoj regulativi kojom se određuju tehnički uvjeti za uporabu radijskih frekvencija i utvrđuju područja za koja će se dozvole dodjeljivati, odnosno o planovima dodjele frekvencijskih pojaseva 700 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz.
Imajući u vidu da je Republika Hrvatska članica NATO-a, HAKOM će prilikom donošenja odluka u obzir uzeti međunarodne obaveze koje iz toga proizlaze, a tiču se radiofrekvencijskog spektra. Zaprimljeni komentari i stajališta HAKOM-a nakon provedene javne rasprave mogu se pronaći na poveznici.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.