HT i dalje ima velik utjecaj na hrvatski BDP, muče ih cijene prava puta i radiofrekvencija za 5G

HT i dalje ima velik utjecaj na hrvatski BDP, muče ih cijene prava puta i radiofrekvencija za 5G
Dražen Tomić / Tomich Productions

Hrvatski Telekom je najveći privatni investitor u digitalnu infrastrukturu u Hrvatskoj i ostvaruje najveći doprinos digitalnoj transformaciji zemlje, ističu u HT-u nakon predstavljanja novog Digitalnog atlasa Ekonomskog instituta u Zagrebu. I dalje im je za nastavak investiranja problem cijena prava puta, a s druge strane i visina naknada za radiofrekvencijski spektar koji će se putem aukcije dodjeljivati za 5G mrežu.

Investiranjem u digitalnu infrastrukturu Hrvatski Telekom omogućio je da se u tri godine, od 2015. do 2018. godine, bruto dodana vrijednost kompanije poveća s 8,95 na 9,77 milijardi kuna, odnosno za 9,2 posto, apsolutni doprinos BDP-u za 7,8 posto, doprinos ukupnom broju zaposlenih u ekonomiji za čak 11,1 posto, a doprinos proračunskim prihodima za 2,5 posto. Kako je napomenuto u prezentaciji Digitalnog atlasa, sve to je ostvareno unatoč značajnom padu cijena telekomunikacijskih usluga Hrvatskog Telekoma u tom razdoblju.

Prema istraživanju HT Grupa je u 2018. godini izravno doprinijela s 3 posto hrvatskom bruto domaćem proizvodu (BDP) te je izravno zapošljavala 5.000 ljudi. Neizravno je doprinos bio znatno veći. U Digitalnom atlasu je izračunato da je HT Grupa prošle godine izravno i neizravno doprinijela s 11,3 milijarde kuna induciranog BDP-a, otvorila 30,2 tisuće radnih mjesta i generirala 3,26 milijardi kuna poreza i doprinosa. Apsolutni doprinos HT Grupe hrvatskoj ekonomiji kontinuirano raste zahvaljujući snažnom investicijskom ciklusu i digitalnoj transformaciji kompanije.

„HT daje veliki doprinos hrvatskom gospodarstvu i društvu, donoseći prednosti digitalizacije svima u Hrvatskoj za bolji život i uspješnije poslovanje. U posljednje četiri godine u digitalnu infrastrukturu Hrvatske uložili smo više od 7,5 milijardi kuna kako bi svi u Hrvatskoj mogli iskoristiti mogućnosti koje pruža moderna tehnologija. Imamo najbolju mobilnu mrežu u Hrvatskoj i među najboljima smo u Europi“, ističe Kostas Nebis, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma.

Ravnateljica Ekonomskog Instituta Zagreb, Maruška Vizek naglasila je da rezultati studije sugeriraju da povećanje dostupne brzine Interneta, kao rezultat ulaganja Hrvatskog Telekoma u fiksnu mrežu, ima veći pozitivan učinak na poslovanje domaćih poduzeća u Hrvatskoj u odnosu na poduzeća u stranom vlasništvu.

„Pored toga, povećanje dostupne internetske brzine ima povoljniji utjecaj na produktivnost poduzeća u nedovoljno razvijenim područjima zemlje i olakšava digitalno poduzetništvo jer potiče osnivanje novih digitalno intenzivnih kompanija“, ističe Maruška Vizek.

Hrvatski Telekom svake godine u infrastrukturu i tehnologiju investira 25 posto ukupnih prihoda, što je znatno iznad industrijskog prosjeka u Europi, a samo u posljednje 4 godine kompanija je investirala više od 7,5 milijardi kuna, što je vrijednost četiri Pelješka mosta, a najviše u modernizaciju fiksne i mobilne mreže, ističu u HT-u.

„U tijeku je proces modernizacije kompletne mobilne mreže u sklopu kojeg je do sada modernizirano 75 posto mreže, a do kraja godine će biti modernizirano svih 2000 baznih stanica. To znači da će već krajem godine cjelokupna mobilna mreža Hrvatskog Telekoma imati LTE tehnologiju, odnosno omogućavati korisnicima vrhunsko iskustvo interneta u pokretu. Investira se značajno i u 5G tehnologiju“, pojašnjava CTIO HT-a Boris Drilo.

Trenutno HT ima 10 5G lokacija u testnoj fazi, a testirane brzine premašuju 1 Gbit/s, pojašnjava Drilo i dodaje da u fiksnoj mreži, HT nastavlja s ulaganjem u FTTH optičku mrežu kojom će do kraja godine biti pokriveno 277.000 kućanstava uz FTTh i taj broj kontinuirano raste. U slučaju poboljšanja poslovne klime za investiranje u digitalnu infrastrukturu, u HT-u procjenjuju da već do 2023. godine optikom može biti pokriveno preko 580.000 kućanstava u Hrvatskoj.