Hrvatska telekom industrija već prilagođena EU

Hrvatska telekom industrija već prilagođena EU
Dražen Tomić

Regulacija telekomunikacijske industrije u kontekstu skorog otvaranja tržišta Europske unije ključna je tema kojom je započela je deveta po redu Telekom Arena, trodnevna regionalna konferencija o elektroničkim komunikacijama uz generalno pokroviteljstvo Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije. Osim toga govorilo se Digitalnoj agendi, povećanju dostupnosti širokopojasnog pristupa Internetu, važnosti zaštite korisnika i transparentnosti usluga, te općenito telekomunikacijskog poslovanja.

Savjetnice iz Cullen Internatinala Veronica Bocarova u uvodnom je predavanju istaknula promjene koje su se posljednjih godina dogodile na području regulacije cijena roaminga, te istaknula kako će sve te promjene biti primijenjene i na hrvatske mobilne operatere u trenutku ulaska Hrvatske u EU. O cijenama smo već na portalu ICTbusiness.info pisali, no prije same konferencije moglo se čuti kako će time mnogo izgubiti i država i telekom operateri, no dobit će građani koji putuju u Europu.

„Hrvatska je uspjela se uskladiti s europskom pravnom regulativom, ali se mora i dalje nastaviti jačati regulatora kao ključnog igrača na tržištu, te ministarstvo i sve druge javne čimbenike koji čine ključne odrednice upravljanja telekomunikacijskim tržištem na kojem svi imaju jednake mogućnosti“, ističe Erika Busechian direktorica za provedbu politike EU iz glavne uprave za mrežne komunikacije, sadržaj i tehnologiju (DG CONNECT). Prema njezinim riječima ključni su ljudski resursi i znanje, na čemu će trebati raditi u budućnosti nakon trenutka kada Hrvatska uđe u Europsku uniju.

Načelnik u sektoru elektroničkih komunikacija i pošte Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture Krešo Antonović ističe kako je telekomunikacijska industrija već jako prilagođena EU regulativi, HAKOM je ojačan kako bi odgovorio izazovima regulacije domaćeg telekomunikacijskog tržišta.

Kako ističe Domagoj Jurjević zamjenik predsjednika Vijeća Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) uvjereni smo da se mnogo toga neće promijeniti jer smo se dobro pripremili za ulazak u EU. Prema njegovim riječima ukoliko bude potrebe s predstavnicima Europske komisije razgovarat će se ukoliko je neka od domaćih regulativa različita od europskih, te objasniti specifičnosti domaćeg tržišta.

Direktor regulatornih poslova Tele 2 Dubravko Horvatić ističe kako je tu regulatorni okvir postavljen, te da su otvorena vrata da se za korisnike bori kvalitetom usluga. Prema njegovim riječima neće biti promjena ulaskom u EU.

S njime se slaže i Maja Mandić, direktorica odjela za korporativne regulatorne poslove Hrvatski telekom, te dodaje da je ipak bilo i pogrešnih odluka koje su donijele štetu na tržištu.

Predsjednik Udruženja telekomunikacijskih operatora HGK-a Petar Čavlović pojašnjava kako tržište posustaje, izuzetno teško stanje u sektoru. „Jedno od važnih pitanja je koncentracija operatora, da li je sektor uredno položen. Cjenovni modeli, odnos telekom operatera i davatelja TV prava bit će ključno. Pogrešno je regulirano tržište bit streama, raspetljavanje lokalne petlje bilo je prerano“, istaknuo je Čavlović i zaključio da „ne bi bilo dobro da tržište završi samo na par operatera“.

U druga dva dana konferencije govorit će se o ključnim izazovima telekomunikacijske industrije danas te o ponudi učinkovitih rješenja koja bi zaustavila daljnji pad prihoda i otvorila prostor za generiranje novih. Nokia Siemens Networks rješenje vidi u praćenju zadovoljstva korisnika koje će operatorima omogućiti kontrolu nad nadolazećim porastom podatkovnog prometa.

U nastavku konferencije o  izazovima ulaska u Hrvatske u EU za telekomunikacijski sektor raspravljat će se iz raznih perspektiva i s utjecajem na različite segmente poslovanja poput ulaganja, restrukturiranja i uopće spremnosti telekom industrije za tržište EU.