Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) na svojim je internetskim stranicama objavila poseban dio posvećen razvoju i mogućnostima primjene koje pruža 5G tehnologija. Sve relevantne informacije dostupne su putem poveznice, a u izborniku su navedene opće informacije o novoj generaciji mreža pokretnih komunikacija, koja se oslanja na već postojeće tehnologije, ali donosi puno novih primjena.
Također, dostupne su informacije o razlozima i načinu primjene, kao i podaci iz 5G strategije Europske unije i planovima Republike Hrvatske. HAKOM, kao neovisni regulator, provjerava usklađenost postavljenih baznih postaja s dopuštenim razinama elektromagnetskih polja (EMP) propisanim pravilnikom Ministarstva zdravstva te izdaje privremene dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra, a objavljeni su i podaci o gradovima u kojima se obavljaju testiranja funkcionalnosti 5G tehnologije.
HAKOM je nadležan i za planiranje i dodjelu radiofrekvencijskog spektra te odlučuje o uvjetima koji će se postaviti budućim nositeljima dozvole, što između ostalog obuhvaća definiranje obaveza pokrivanja geografskog područja određenom kvalitetom signala i usluge.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.