Regulatorna agencija SAD-a traži javni komentar o svakom pravilu, propisu ili dokumentu sa smjernicama koje bi FCC trebao eliminirati u svrhu ublažavanja nepotrebnih regulatornih opterećenja.
Depositphotos
Predsjednik američke Federalne komisije za komunikacije Brendan Carr najavio je veliku inicijativu za deregulaciju. Njegova je svrha poništiti pravila u sektoru telekomunikacija, medija i tehnologije.
Regulatorna agencija SAD-a traži javni komentar o svakom pravilu, propisu ili dokumentu sa smjernicama koje bi FCC trebao eliminirati u svrhu ublažavanja nepotrebnih regulatornih opterećenja. Kao dio tog plana, FCC je otvorio novi dokument pod nazivom "In re: Izbriši, izbriši, izbriši" kako bi izvršio cilj predsjednika Donalda Trumpa da deregulira sektor telekomunikacija.
"Pod vodstvom predsjednika Trumpa, administracija oslobađa novi val gospodarskih prilika zaustavljanjem regulatornog napada iz Washingtona", izjavio je Carr. "Upravne agencije su predugo dodavale nove regulatorne zahtjeve svojim ovlastima ili su zakonske propise držale na snazi dugo nakon što im je rok trajanja istekao."
Objasnio je da trenutni propisi samo stvaraju smetnje i usporavaju inovatore, poduzetnike i mala poduzeća u našoj zemlji. Carr je dugo bio glasni kritičar velikih tehnoloških kompanija kao što su Google, Facebook, Apple i Microsoft, kao i mreža kao što su CBS i NBC. On ih je, zajedno s mnogim Trumpovim pristašama, optužio za potkopavanje konzervativnih stajališta kroz cenzuru.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga naplatne televizije povećan 9,65 posto na 140,45 milijuna eura.