Zakon o digitalnim uslugama Europske unije (DSA) uklonio je svoju posljednju veliku regulatornu prepreku. Nakon što postane službeno, donijet će nova pravila mrežnim pružateljima usluga u vezi s borbom protiv ilegalnih aktivnosti i ograničenja ciljanog oglašavanja.
Nakon mjeseci prolaska kroz različite faze pravnog procesa, uključujući usvajanje u Europskom parlamentu, DSA je konačno odobreno od strane Europskog vijeća. Dokument sada trebaju potpisati predsjednici Europskog vijeća i Europskog parlamenta prije nego što bude tiskan u Službenom listu Europske unije. Stupit će na snagu 15 mjeseci nakon objave. DSA nadopunjuje Zakon o digitalnim tržištima, koji je odobrilo Europsko vijeće u srpnju i koji bi trebao biti objavljen u Službenom listu sljedeći tjedan.
DSA su pozdravila tijela mobilne industrije GSMA i ETNO. To je pokušaj rješavanja promocije ilegalnog sadržaja i robe na internetu povećanjem odgovornosti velikih pružatelja platformi, uključujući tvrtke za pretraživanje i društvene mreže. Pružatelji moraju brzo reagirati poštujući temeljna prava kada se objavi nezakonit sadržaj; zabranjeno ciljano oglašavanje djeci na temelju njihovih podataka; i postoje ograničenja oglašavanja na temelju osjetljivih podataka uključujući spol, rasu ili vjeru.
DSA također zabranjuje zavaravajuća sučelja osmišljena da prevare korisnike društvenih medija da donesu nenamjerne, nevoljne i potencijalno štetne odluke u vezi s obradom njihovih podataka. Postoji i niz pravila koja se primjenjuju na internetske kanale za borbu protiv prodaje ilegalne robe. Uredba također donosi obveze za vrlo velike internetske platforme i tražilice, zahtijevajući od njih da korisnicima ponude način da dođu do preporuka sadržaja koje se ne temelje na profiliranju te da analiziraju sustavne rizike koje stvaraju.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).