Ericsson, Telstra i Qualcomm su postigli najveću 5G brzinu ikad izmjerenu na komercijalnim mrežama tijekom demo predstavljanja uživo u australskom Queenslandu. Zajedno, stigli su do uplink brzine od gotovo 1 Gbps.
Pritom se koristilo tehnologije svih triju kompanija - Telstrina mreža, Ericssonov New Radio-Dual Connectivity (NR-DC) i testni pametni telefon pogonjen s Qualcomm Snapdragon X65 5G Modem-RF System.
Brzina je uistinu prijelomna jer potvrđuje koliko daleko može 5G, odnosno, koliko se može napredovati u komercijalnom smislu. Naravno, sve to će dodatno pospješiti tranziciju korisnika prema 5G, što podrazumijeva kupovinu uređaja koji nude kompatibilnost s mrežom nove generacije. I to će činiti isključivo ako im se potvrdi da postoje osjetne razlike u odnosu na ono što su navikli.
Što se ostalih tehničkih specifikacija tiče, brzina je postignuta kombiniranjem srednjeg i visokog opsega, odnosno, milimetarskog "vala" (eng. milimeter wave), kojim se može u potpunosti iskoristiti spektar. Za demo potrebe koristio se NR-DC softver s UL 4CC CA (uplink four-component carrier aggregation). Poseban je po tome što su četiri susjedna nositelja od 100MHz kombinirana, a to rezultira većim brzinama podataka.
"Nastavljamo težiti novim i inovativnim načinima poboljšanja učinka 5G na krajnje korisnike. Brzina od gotovo 1 Gbps pposljednja je u nizu 5G prekretnica koje smo postigli u suradnji s Telstrom i Qualcommom. To znači da korisnici mogu uživati u znatno poboljšanim iskustvima iz aplikacija u kojima brže vrijeme učitavanja čini razliku", rekla je Sibel Tombaz, voditeljica linije proizvoda 5G RAN u Ericssonu.
Inače, ovaj trojac je 2016. probio granicu od 1 Gbps brzine na 4G, u siječnju prošle godine postavili su "download" rekord za 5G i sad je uslijedio ovaj uspjeh. Tko zna gdje su granice kad zajedno rade na istom cilju...
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.