Ericsson, Telstra i Qualcomm su postigli najveću 5G brzinu ikad izmjerenu na komercijalnim mrežama tijekom demo predstavljanja uživo u australskom Queenslandu. Zajedno, stigli su do uplink brzine od gotovo 1 Gbps.
Pritom se koristilo tehnologije svih triju kompanija - Telstrina mreža, Ericssonov New Radio-Dual Connectivity (NR-DC) i testni pametni telefon pogonjen s Qualcomm Snapdragon X65 5G Modem-RF System.
Brzina je uistinu prijelomna jer potvrđuje koliko daleko može 5G, odnosno, koliko se može napredovati u komercijalnom smislu. Naravno, sve to će dodatno pospješiti tranziciju korisnika prema 5G, što podrazumijeva kupovinu uređaja koji nude kompatibilnost s mrežom nove generacije. I to će činiti isključivo ako im se potvrdi da postoje osjetne razlike u odnosu na ono što su navikli.
Što se ostalih tehničkih specifikacija tiče, brzina je postignuta kombiniranjem srednjeg i visokog opsega, odnosno, milimetarskog "vala" (eng. milimeter wave), kojim se može u potpunosti iskoristiti spektar. Za demo potrebe koristio se NR-DC softver s UL 4CC CA (uplink four-component carrier aggregation). Poseban je po tome što su četiri susjedna nositelja od 100MHz kombinirana, a to rezultira većim brzinama podataka.
"Nastavljamo težiti novim i inovativnim načinima poboljšanja učinka 5G na krajnje korisnike. Brzina od gotovo 1 Gbps pposljednja je u nizu 5G prekretnica koje smo postigli u suradnji s Telstrom i Qualcommom. To znači da korisnici mogu uživati u znatno poboljšanim iskustvima iz aplikacija u kojima brže vrijeme učitavanja čini razliku", rekla je Sibel Tombaz, voditeljica linije proizvoda 5G RAN u Ericssonu.
Inače, ovaj trojac je 2016. probio granicu od 1 Gbps brzine na 4G, u siječnju prošle godine postavili su "download" rekord za 5G i sad je uslijedio ovaj uspjeh. Tko zna gdje su granice kad zajedno rade na istom cilju...
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.