Europska komisija je danas donijela Odluku o usklađivanju uporabe pojasa 6 GHz za bežične mreže diljem EU-a čime će se podržati rastući broj uređaja, internetskih aplikacija i inovativnih usluga koje zahtijevaju veću pojasnu širinu i brzinu. Zahvaljujući tome građani i poduzeća moći će uživati u boljim, bržim i stabilnijim Wi-Fi vezama diljem EU-a, među ostalim za videokonferencije, prijenos i dijeljenje sadržaja, telemedicinu ili upotrebu tehnologija proširene stvarnosti.
Odlukom će se gotovo udvostručiti raspoloživi spektar dodavanjem 538,5 MHz u pojasevima 2,4 GHz i 5 GHz. Proširenim spektrom smanjit će se zagušenje mreže i time povećati brzina mreže. Zemlje diljem svijeta, uključujući SAD i Ujedinjenu Kraljevinu, postupno stavljaju na raspolaganje spektar u pojasu 6 GHz kako bi prilagođeni uređaji lako iskoristili nove prednosti.
Veća dostupnost širokopojasnih mreža za Wi-Fi usluge ključna je za olakšavanje inovacija i postizanje predloženih ciljeva digitalnog desetljeća za 2030. u skladu s kojima bi sva europska kućanstva trebala imati gigabitnu povezivost. Države članice stavljaju taj frekvencijski pojas na raspolaganje do 1. prosinca 2021.
Odluka o usklađivanju pojasa 6 GHz dio je Odluke o radiofrekvencijskom spektru kojom se Komisiji omogućuje da pravodobno usklađuje pojaseve radiofrekvencijskog spektra za potporu inovativnom tržištu i tehnološkom razvoju.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.