Do kraja 2021. kreće fiksni pristup Internetu putem 5G mreže

Do kraja 2021. kreće fiksni pristup Internetu putem 5G mreže
Dražen Tomić / Tomich Productions

Dolazak 5G mreža sigurno neće biti previše bitan u početku korisnicima koji će pristupati Internet putem mobitela, no ono što je najjači domaći telekom Hrvatski Telekom najavljuje bit će rješenje za korisnike kojima je bakrena linija prespora, a optika još nije došla do njih. HT je tako najavio FWA - fiksed wireless access odnosni fiksni bežični pristup koji će imati vanjsku usmjerenu antenu prema 5G baznoj postaji.

Struja u uređaj dolazi će putem PoE odnosno power over ethenet - odnosno putem LAN odnosno mrežnog kabela koji će spajati WiFi router koji će biti u prostoru. HT je pokazao da brzine gotovo ne padaju do udaljenosti od 5 km od bazne postaje i to na 3,5 GHz na 5G mreži.

Pritom, kako ističe Nataša Malić, direktorica HT-ovog Sektora pristupnih mreža, upravo to je FWA (Fixed Wireless Access) usluga koja koristi mobilnu 5G tehnologiju kako bi se korisnicima pružila besprijekorna usluga fiksnih servisa - brzi i stabilni fiksni internet, nove generacije televizije visoke kvalitete i fiksne govorne usluge.

Zahvaljujući FWA usluzi korisnicima će biti omogućeno nesmetano pružanje fiksnih usluga, prvenstveno brzog interneta i televizije putem interneta (OTTtv)  na mobilnoj 5G tehnologiji, što jasno pokazuje kako razvoj 5G mreže ne označava isključivo benefit za mobilne, već i za korisnike fiksne usluge

Testiranja pokazuju da su brzine i kvaliteta usluge koje će FWA usluga omogućiti korisnicima na razini usluga koje pružaju najnaprednije fiksne tehnologije poput optike

Kako pojašnjava Nataša Malić HT strategiju razvoja fiksne mreže vidi kroz korištenje 5G mobilne mreže kako bi se, jednostavnom nadogradnjom, korisnicima ponudila jednako kvalitetna alternativa za najnaprednije fiksne tehnologije kao što su optika, Gfast, supervektoring i vektoring.

Usluga je namijenjena prvenstveno korisnicima koji žive u pojedinim suburbanim i ruralnim područjima na kojima nisu dostupna napredna fiksna tehnološka rješenja i koji imaju potrebu za brzim fiksnim internetom kojeg istovremeno koristi više ukućana u više dijelova stana ili kuće, zaključuje Nataša Malić.